Haber turu

Pazar 17.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009
ABONE OL
Irak'a ihracat atağı fuarı da coşturdu
Irak'ta 1994-2003 arasında fuarlar ve iş gezileriyle, iki ülke işadamlarını bir araya getiren Forum Fuarcılık savaş nedeniyle Bağdat'ta yapılamayan Irak Uluslararası Fuarı'nı dördüncü kez, Irak'tan büyük bir katılımla Gaziantep'te düzenliyor. Fuara, DTM ve KOSGEB başta olmak üzere TOBB, Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Ticaret Odası da destek veriyor. Forum Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, Irak'ın Türkiye'nin ihracatında yeniden gözde pazar haline geldiğini ifade etti. Irak'ın geçtiğimiz yıl Türkiye'nin ihracatında 8. sıradayken, 2009'un ilk üç ayında sağlanan yüzde 76'lık artış oranıyla Almanya'dan sonra 2. sıraya yükseldiğini belirten Aygül, "Ekonomik krizle birlikte, Türkiye ihracatında yüzde 32'lik düşüş yaşanırken, Irak'ta sağlanan bu ihracat artışı Türk firmaları için umut oldu" dedi. Aygül birkaç yıl içinde Irak'a ihracatta 10 milyar dolara ulaşılabileceğini kaydetti.
Mehmet BONCUK/ GAZİANTEP

Hastane personeline 'bakteri yiyen' kumaş
Balıkesir'de üretilen yeni bir kumaş türünün virüs, bakteri ve mantarları yok ettiği ileri sürüldü. Firma sahibi Faruk Durukan, "Mikrop savar su" olarak nitelendirdiği antibakteriyel özelliğe sahip kireç taşından ürettikleri 'Firetex'ten sonra antibakteriyel bir kumaş ürettiklerini bildirdi. Durukan, "Zeytin yaprağından elde ettiğimiz bir madde sayesinde üretilen bu kumaşlar, üzerine gelen bakteri . virüs ve mantarları yok ediyor. Kumaşlar adeta virüs ve bakteri yiyor" dedi. Faruk Durukan. kumaşın hastane ve askeri personel için faydalı bir ürün olacağını belirtti.

Atalya'daki Mardan Palace'da 'her şey dahil
Azeri asıllı Rus iş adamı Telman İsmailov'un Antalya Kundu'da inşa ettirdiği Mardan Palace Antalya Oteli, 23 Mayıs gecesi düzenlenecek törenle açılacak. Açılış törenine dünyaca ünlü sanatçılar da katılacak. "Dünyanın konuştuğu otel'' olarak gündeme giren ve 1.2 milyar dolara mal olduğu bildirilen otel, 24 bin metrekarelik dev havuzu, antika koltukları, dev kral daireleri, birbirinden ilginç yapıları ile lüks ve ihtişamda dünyanın sayılı otelleri arasına girdi. Otelin Genel Müdürü Cumhur Özen, otelde her şey dahil sisteminin uygulanacağını belirterek, "Otelde oda-kahvaltı veya yarım pansiyon uygulaması yapılacak. Fiyatlar yaz aylarında 485 euro ile 16 bin euro arasında değişecek" dedi.

'Yoğurdumuza yeniden kavuşuruz'
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın yoğurt için yeni tebliğ çalışması başlatmasını Sütaş Genel Müdürü Muharrem Yılmaz memnuniyet verici buldu. Protein oranının alt limitini yüzde 3'e çeken, yağsız kuru madde şartını kaldıran tebliğin, standartlarını bozacak şartlar yaratabileceği eleştirilerine rağmen Şubat ayında yayınlandığına işaret eden Muharrem Yılmaz, bakanlığın yoğurdu yeniden fermente süt ürünlerinin dışına çıkartma çalışması için, "İnşallah bu çalışma bir an önce sonuçlanır ve yoğurdumuzun standartlarına yeniden kavuşuruz" dedi.