Mardinli genç kızlar Nişantaşı sosyetesinden para kazanacak

Sosyal hayatın renkli isimlerinden Elif Dürüst ve kardeşi Şirin Yalçın, Van'dan sonra Mardin'deki kadınlara yardım elini uzatmak için kolları sıvadı. Satılacak şalların geliri Mardinli kadınlara gidecek

Pazar 17.05.2009
ABONE OL
Sosyetenin en tanınmış isimlerinden Elif Dürüst ve kardeşi Şirin Yalçın, sosyal hayattaki renkli yaşamları ile gündeme gelseler de aslında onlar kurdukları Aralık Derneği çatısı altında önemli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor. Geçen yıl İpekyol ile birlikte başlattıkları proje ile Van'daki Kadın Sığınma Evi'nin ihtiyaçlarını karşılayıp bir de ev kadınlarının para kazanması için bir atölye kurdular. İki yıl önce Anadolu'nun en ücra köşelerini dolaşıp kadınların sorunlarını belirlemeye çalışan Elif Dürüst ve Şirin Yalçın şimdi de Mardin'deki kadınlara yardımcı olmak için kolları sıvadı. Yine İpekyol ile işbirliğine giden ünlü kardeşler, bu kez Mardin'e Töre Cinayetlerini Önleme ve Kadın Potansiyelini Değerlendirme Derneği'ne yardım edecek. Aralık Derneği olarak bu dernekle işbirliğine girerek yörede yardıma ihtiyacı olan kadın ve genç kızlar için onları toplum yaşamına kazandıracak, maddi kazanç sağlayabilecekleri beceriler elde etmelerini sağlayacak projeler geliştirilecekler. Dürüst ile Yalçın, projeyi tanıtmak ve kamuoyu oluşturmak için 11-12-13 Haziran tarihlerinde Mardin'e bir turistik gezi düzenleyecek. Geziye, Ayşe-Ece Ege (Dice Kayek), İsmail Acar, Edvina Özyeğin gibi sosyete, iş ve sanat dünyasından 40 kişi katılacak. Elif Dürüst, Şirin Yalçın ve İpekyol- Miroglio Yönetim Kurul Başkanı Yalçın Ayaydın ile bu önemli projenin detaylarını konuştum.
- Mardin'de amacınız tam ne?
Elif Dürüst:
Mardin Valisi ile görüştük. Toplanan paranın doğru yere gitmesi çok önemli. Bu yüzden valilik ile çalışıyoruz. Töre cinayetlerden dolayı mağdur kalmış kadın ve çocuklara birebir temasa geçip, ihtiyaçlarını belirleyip, direkt onlarla İpekyol'larda satılan ürünlerinden topladığımız fonu, birebir o ailelere ulaştırmak istiyoruz. Bir yıl boyunca burayı hedefleyip yardım yapacağız.
- Mardin'de nasıl bir çalışma olacak?
Şirin Yalçın: Mardin'de iki ayaklı bir çalışma yapıyoruz. Beraber çalışacağımız dernek ile orada mağdur olan kadın ve çocuklara yardım edeceğiz. Bu arada bir de turistik gezi düzenliyoruz. 11-12-13 Haziran'da Türkolog Ali Canip Olgunlu'nun rehberliğinde Mardin gezisi yapacağız.
- Van'da nasıl bir iz bıraktınız?
Size bir örnek vereyim; Gülizar diye bir kadın istemediği bir evliliğe zorlanıyordu. Toplum Merkezi'ne sığındı. Ailesine dönmedi. Burada bizim kendisine aylık gönderdiğimiz bütçe ile Toplum Merkezi'nde çalışmaya başladı, halen çalışıyor. Ve zorlanan bu evliliği yapmıyor. Bu olay onun önünü açtı.

'PAYLAŞMAYA, SOSYAL SORUMLULUĞA DEVAM'
- Van için bir yılda kaç ürün satıldı?
İpekyol mağazalarında bir yıldır 5 bin ürün satıldı. Bu satışlardan elde edilen gelir, Van'a gitti. Mardin için şal'lar İpekyol mağazalarında kasaların önünde torbaların içinde olacak. Kullansa da kullanmasa da alınırsa, bu para hayır kurumuna gidecek.
- Krize rağmen sosyal sorumluluktan kaçmadınız?
Tabii ki kriz var, dünyada kriz var, Türkiye'de var. Ancak sonuçta, yeni bir iş yapıyorsun ve birşey kazanıyorsun. Her zaman birşeyler kazanıyorsun. O zaman birşeyler vermek zorundasın. Bir tane işçi de çıkarmadık, sosyal sorumluluğumuza da aynen devam ediyoruz, bundan sonraki yıllarda da devam edeceğiz.

YARDIMDA BULUNACAKLARA O BÖLGEYİ TANITMAK ÖNEMLİ
- Proje için ne düşünüyorsunuz? Proje heyecan verici. Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde en keyifli şehir. Binlerce yıldır sosyo-kültür yapısını çok güzel muhafaza eden bir şehir. Ve bir hoşgörü şehri... Etnik grupların, dinlerin, inançların, kültürlerin, halen o hamur halinde olduğu bir şehir... Bu anlamda kampanya da önemli.