Sınır ticaretinde Ermenistan silah ve petrol dışarıda kaldı

Sınır ticaretini düzenleyen kararnameyle toplam ithalat 100 milyon $'la sınırlandırılırken, harp araç gereçleri ile petrol ürünleri ithal edilemeyecek

Pazar 17.05.2009
ABONE OL
TÜRKİYE'NİN Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki sınır illerinin, Ermenistan hariç kara sınırı bulunan komşu ülkelerle yapacağı sınır ticareti usul ve esasları belirlendi. Bakanlar Kurulu'nun "Sınır Ticaretinin Düzenlenmesi'' kararı, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Karar, Sarp, Türkgözü gümrük kapılarından Gürcistan, Dilucu Gümrük Kapısı'ndan Nahcivan, Gürbulak, Kapıköy ve Esendere gümrük kapılarından İran, Haburı'dan Irak, Nusaybin, Akçakale, Karkamış, Öncüpınar ve Cilvegözü'nden Suriye ile yapılacak sınır ticaretinde uyulacak usul ve esasları içeriyor. Yapılacak ithalata, kota yerine, il bazında değer limitleri kapsamında izin verilebilecek. Ülke toplamında yıllık azami 100 milyon dolara kadar ithalata izin verilirken, bir esnaf veya tacir ayda toplam 50 bin dolar karşılığı TL'ye kadar değerde eşya ithal edilebilecek. İthalatta gümrük vergisi oranı sıfır, KDV ile ÖTV oranları tam dikkate alınarak, tek vergi oranı hesaplanacak.

Petrol ve harp araçları yasak
İHRACI ve ithali yasaklanmış ve ithali belli kurumlara bırakılmış maddeler, damping ve sübvansiyona karşı vergi önlemlerine tabi ürünler ile Harp Araç ve Gereçleri ile Silah, Mühimmat ve Patlayıcı Madde Üreten Sanayi Kuruluşlarının Denetimi Hakkında Kanun kapsamında kontrole tabi ürünler sınır ticaretine konu edilemeyecek. Petrol ile petrol ürünleri ticareti yapılamayacak.