AB, 100 milyar metreküp gazın Türkiye'den geçmesini istiyor

2030 yılına kadar doğalgaz ihtiyacının 280 - 300 milyar metreküp artacağını hesaplayan Avrupa Birliği ek talebin en az 100 milyar metrekübünün Türkiye üzerinden geçmesini istiyor

Pazartesi 18.05.2009
ABONE OL
GAZBİR Başkanı Mehmet Kazancı Antalya'daki EuroGas toplantısında Avrupa'nın 2030 yılındaki gaz talebinin 280 - 300 milyar metreküp artacağını ve bunun en az 100 milyar metreküplük kısmının Türkiye üzerinden geçmesi gerektiğinin dile getirildiğini söyledi. Avusturyalı enerji devi OMV'nin Gazdan Sorumlu Başkanı Werner Auli'nin de toplantıda Türkiye'de gaz borsası kurulmasının gündeme getirdiğini belirten Kazancı, "Bu bizim tezimizdi. Artık onlar da Türkiye'de gaz borsası kurulmasını doğru buluyor ve dillendiriyor" dedi. EuroGas toplantısının önemli gündem maddelerinden birisi de Nabucco projesiydi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Fransız gaz şirketi Gaz de France'ın halen projeye katılmak istediğini, Alman RWE'nin de projeye katılması nedeniyle Almanya Başbakanı Angela Merkel'in negatif tavrının aşıldığını kaydetti. GAZBİR'in yanı sıra Aksa Holding'in de Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Kazancı Türk özel sektörü olarak da Nabucco'da yer almak istediklerini ve Türk şirketlerinden oluşacak bir konsorsiyumun projeye katılabileceğini belirtti. 3 bin 300 km'lik boru hattının 2 bin kilometreye yakın bölümünün Türkiye'den geçeceğini ifade eden Kazancı, "Türk özel sektör şirketleri de muhakkak böyle bir projenin içinde yer almalı" diye konuştu.

'DAĞITIM YABANCILARA GEÇER'
Türkiye'deki gaz dağıtım şirketlerinin özelleştirmeleri süreci ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kazancı, İGDAŞ ihalesine iyi bir ortak bulmaları halinde girebilecekleri mesajını verdi. İstanbul ve Ankara dışındaki gaz dağıtım şirketlerinin çok az kâr marjlarıyla çalıştığını hatırlatan Kazancı "Sektör bu şekilde devam edemez. Bizim sıfır kâr marjıyla aldığımız bölgeler oldu. Burada en fazla 8 sene dayanabiliriz. Devlet burada petrol piyasasına gösterdiği ilgiyi bize de göstermeli. Aksi takdirde gaz dağıtım şirketleri bir süre sonra tamamen yabancıların eline geçer" dedi.

TÜRKİYE'NİN ROLÜ KONUŞULDU
EUROGAS
toplantısında özellikle yılın başında Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan kriz nedeniyle Avrupa'da oluşan arz sıkıntısı masaya yatırıldı. Türkiye'nin bu konuda bir transit ülkesi olarak oynayabileceği role atıfta bulunularak özellikle Doğu Akdeniz ile gaz konusundaki işbirliğinin artırılması konuları görüşüldü. Yıllık 500 milyar metreküpün üzerinde doğalgaz satışı yapan ve 200 milyar doların üzerinde ciro elde eden 47 gaz şirketinin başkanlarının ve 80 üst düzey delegenin katıldığı toplantı önceki gün sona erdi.