KOBİ'lere 10 milyar liralık kredi hacmi sağlayacak 'garanti' geliyor

Hükümet, küçük-orta ölçekli işletmelerin finansman olanaklarına erişmelerini kolaylaştırmak amacıyla Hazine'nin Kredi Garanti Fonu'na 1 milyar TL'lik kaynak aktarımını öngören tasarıyı Meclis'e sevk etti

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009
ABONE OL
Krizde zorlanan küçük ve orta ölçekli işletmeler ve belediyeler nefes alacak. Hükümet, Hazine'nin Kredi Garanti Fonu'na 1 milyar liralık kaynak aktarmasını öngören tasarıyı Meclis'e sevk etti. Böylece özel sektör ve bankalar arasında kurulacak garanti mekanizması sayesinde 10 milyar liraya varan ilave kredi hacmi oluşacak. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, iş dünyasının merakla beklediği tasarıyı imzaladıklarını belirterek, şu mesajları verdi:
-"KOBİ'lerin finansman imkânlarına erişmeleri kolaylaştırmak amacıyla hazırlanan tasarı Meclis'e sevk edildi. Bankalar Yasası'nda yapılan değişiklikle Fon'a 1 milyar liraya kadar nakit, özel tertip devlet iç borçlanma senedi kaynak aktarılacak."

KAT MÜLKİYETİNE KOLAY GEÇİŞ

- "Kat Mülkiyeti Kanunu'nda değişiklik yapılacak. Kat irtifakından, kat mülkiyetine geçiş kolaylaştırılacak. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir konuyla ilgili çalışmalarını 5-10 gün içinde tamamlayacak."
- "Yeni belediyelerin, başlamış yatırımları sürdürebilmesi için Haziran, Temmuz ve Eylül aylarında İller Bankası hisselerinden herhangi bir kesinti yapılmayacak."