4 ayda 3 bin kişi işten çıkarıldı

Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölge Başkanı İrfan Erdem, dünyada yaşanan küresel krizin Ereğli'deki tersaneler bölgesini de vurduğunu söyledi.

Çarşamba 20.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009 11:28
ABONE OL
Erdem kriz sebebi ile 2009 yılının ilk dört ayında 3 bin işçinin işten çıkartıldığını açıkladı.

Yaşanan kriz nedeniyle yeni sipariş alımlarının durduğunu kaydeden İrfan Erdem, gemi tersanelerinin ağır iş kolu olduğunu ve bunun için sürekliliğin olması gerektiğini kaydetti.

Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölge Başkanı İrfan Erdem, dünyada yaşanan ekonomik krizin Türkiye'de de kendisini ağır şekilde hissettirdiğini, Karadeniz Ereğli'de bulunan 8 gemi tersanesinden 2009 yılının ilk 4 ayında toplam 3 bin işçinin çıkarıldığını belirtti. Denizcilik Müsteşarı ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl'ün Ereğli'ye gelerek tersaneler bölgesinde yaşanan sıkıntıları incelediğini belirten Erdem, 2009 yılında da gemi tersanelerini çok ciddi sıkıntıların beklediğine dikkat çekti. Erdem şunları söyledi:

"Denizcilik Müsteşarı Hasan Nayipoğlu, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, Ereğli'ye gelerek hükümet adına çalışmalarda bulunmuşlardır.
Geliş sebepleri Ereğli'de bulunan 8 tane tersanenin son 4 ayda yüzde 50 işçi çıkartması yeni siparişleri alamaması ve tersanelerin sıkıntılarının giderilmesi konusunda bir çalışma içindi. Heyet ile 3-4 saat konuyu enine boyuna inceledik, brifing verdik. Dünyadaki krizden ötürü gemi siparişi yok denilecek kadar azaldı. Tersanecilik emek iş kolu olduğu için ağır sanayi içerisinde yer alır. Yılbaşından bugüne kadar Ereğli'deki tersanelerden 3 bin işçi çıkartılmıştır. Emek yoğun iş kolunda iş devamlılığı bir kuraldır. Yeni sipariş yoksa işveren işçilik giderlerini karşılayamaz, bunun nedeni de personelini çıkartmak ve azaltmak durumundadır. 2009 Yılında da yeni siparişler gözükmemektedir. Bunun sebebi de dünya ticaretindeki daralmadır."