Finanstan kopan Birsen, İMKB'nin icraatlarını eleştirdi

Yabancı reel sektör yatırımcılarına danışmanlık yapmaya başlayan İMKB Eski Başkanı Osman Birsen, yeni yönetimi eleştirdi

Çarşamba 20.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009
ABONE OL
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) eski başkanı Osman Birsen, "Finans sektöründen tamamen elimi ayağımı çektim" diyerek, artık yabancı reel sektör temsilcilerine danışmanlık yaptığını söyledi. Birsen, kendisi hakkında Vadeli İşlem Borsası ve İMKB başkanlarından yöneltilen "Vadeli işlemlerin önemini anlamadı, İMKB'ye yeterince yatırım yapmadı" eleştirilerini de yanıtladı. Vadeli işlemlerin ilk kez kendisi döneminde İMKB'de açıldığını söyleyen Birsen, "Vadeli işlemlerin önemini anlamasam ben açmazdım. Bu piyasa İMKB'de büyüyemedi. Bunun nedeni ise o dönemde SPK mevzuatında yapılan değişiklikti. O değişikle biz bu alanda yatırım yapamadık, elimiz kolumuz bağlandı. Vadeli işlemler yalnızca şekli olarak biz de kalabildi" dedi. Birsen, vadeli işlemlerin ayrı bir borsa çatısı altında daha başarılı olduğunu sözlerine ekledi.

'SEANS SALONUNA GEREK YOK'
İMKB'DE gündemde olan seans salonunun yenilenmesi projesini de değerlendiren Birsen, "Beni bu alana yatırım yapmamakla eleştirdiler. Bu dönemde artık seans salonuna gerek var mı? Niye yatırım yapayım" dedi. Birsen, görevinden ayrıldıktan son başladığı kitap projesini de rafa kaldırdığını belirtti.