Maaşına kıyamayan banka yöneticileri TARP’ı terk ediyor

Goldman Sachs, JPMorgan, Morgan Stanley ve American Express piyasalara güçlü oldukları sinyali vermek ve maaş sınırlamasından kurtulmak için devletten aldıkları kredileri erken ödeyecek

Çarşamba 20.05.2009
ABONE OL
Ekonomik krize karşı zor durumdaki şirketleri kurtarmaya yönelik 700 milyar dolarlık Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı'ndan (TARP) kredi alan Goldman Sachs, JP Morgan, Morgan Stanley ve American Express geri ödeme yapmak için ABD Hazine Bakanlığı'na başvurdu.

ÖNCE KÜÇÜKLER ÖDEDİ

Geri ödeme başvurusunun kabul edilmesi için ABD Hazine Bakanlığı ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed), bankaların sermaye durumunu yeniden gözden geçirerek hükümet garantisi olmadan borç artırmaya gidebileceğine dair onay vermesi gerekiyor. Bankalar federal fonları geri ödeyerek piyasalara güçlü oldukları sinyali vermeyi ve yanı sıra maaşlara sınırlama getiren sıkı düzenlemelerden kurtulabilmeyi hedefliyor. ABD hükümeti devletten yardım alan bankaların üst düzey yöneticilerinin maaşlarına yıllık 500 bin dolar sınırı getirmişti. Düzenlemenin ardından önce yerel bankalar TARP'tan aldığı kredilerini ödeme yarışına girdi. Bugüne kadar 14 küçük banka toplam 1.3 milyar dolarlık krediyi geri ödedi. Goldman Sachs sözcüsü Lucas van Praag "Biz geri ödeme yapmayı istediğimizi uzun süredir açıkça dile getirdik" dedi. 7 Mayıs'ta açıklanan stres testi sonuçları Goldman Sachs Group, JP Morgan ve American Express'in ek sermayeye ihtiyacı olmadığını ortaya koydu

ABD artık GM'yi ithal edecek
ABD'NİN otomotiv devlerinden General Motors (GM) her gün iflasa daha da yaklaşırken, şirketin 1 Haziran'a kadar kongreye sunması gereken yeniden yapılanma planı kapsamında üretim operasyonunu Çin'e kaydırma projesi bulunduğu belirtildi. Şirket için en kârlı ve hızlı büyüyen pazarların başında gelen Çin'e üretim operasyonu yanında şirketin ana binasının da taşınmasının planın bir parçası olduğu iddia edildi. GM'in Çin'deki bir sözcüsü, şirketin iki yıl içerisinde araçlarını Çin'de üretmeye başlayacağını ve üretilen araçların ABD'ye ithal edileceğini söyledi. 2011'e kadar Çin'de üretilecek 17 bin 335 aracı ABD'ye satmayı planlayan şirket, 2014'te bu rakamı 50 binin üzerine çıkarmayı hedefliyor. ABD'ye satılmak üzere Çin'de üretilmesi planlanan GM modellerin küçük hacimli araçlar olacağı bildirildi.

4 bin bankacı daha işsiz kalacak
ABD'Lİ kredi kartı şirketi American Express, bu yıl 800 milyon dolarlık tasarruf planı kapsamında 4 bin personelini işten çıkaracak. New York merkezli şirketin işten çıkaracağı personel sayısı, şirketin mevcut küresel çalışma gücünün yaklaşık yüzde 6'sına denk düşüyor. Şirket, geçen yıl Ekim ayında da 7 bin çalışanını işten çıkaracağını açıklamıştı. Maaş artışlarını erteleyen ve işe almaları durduran şirket, yatırım harcamalarını azaltmayı ve profesyonel hizmet ve seyahat dahil işletme maliyetlerinde daha fazla kesintiye gitmeyi planlıyor. American Express, bu yılın ilk çeyreğinde kârının yüzde 63 düştüğünü bildirmişti. Bu arada Hollanda'da devlet kontrolündeki ABN AMRO bankası üç yılda personel sayısını 6 bin 500 ve maliyetlerini yüzde 20 azaltmayı planlıyor. Hollanda hükümeti, geçen yıl Ekim ayında Fortis grubunun ABN AMRO'daki hisseleri dahil Hollanda'daki sigortacılık ve bankacılık faaliyetlerini satın almıştı.