Türkiye verimlilik artışı ile rekabette 47'nci sıraya çıktı

Uluslararası Kalkınma Yönetimi Enstitüsü tarafından açıklanan 2009 Dünya Rekabet Yıllığı'na göre Türkiye bu yıl 1 basamak yükseldi

Çarşamba 20.05.2009
ABONE OL
Uluslararası Kalkınma Yönetimi Enstitüsü (International Institute for Management Development-IMD) tarafından açıklanan 2009 Dünya Rekabet Yıllığı'nda, Türkiye ekonomisi özel sektör verimliliğiyle rekabet gücü bakımından bir sıra yükselerek 47. sıraya çıktı. Küresel rekabet gücü sıralamasında, Türkiye'nin gerisinde kalan Endonezya ve Meksika sırasıyla 42. ve 46. sıraya yükselerek Türkiye'nin önüne geçti. Buna karşılık, Rusya 2, İtalya 4, Romanya 9 ve Yunanistan 10 basamak gerileyerek rekabet sıralamasında Türkiye'nin gerisinde kaldılar.

DAYANIKLILIKTA 30'UNCUYUZ

Genel sıralamada bir basamak ilerleyen Türkiye, alt başlıklardan ekonomik performansta 1 basamak gerileyerek 54., kamu verimliliğinde 4 basamak gerileyerek 48. ve altyapı verimliliğinde 3 basamak gerileyerek 45. olmuştur. Özel sektör verimliliğinde ise Türkiye son bir yılda 6 basamak ilerleyerek 31. sıraya yükselmiştir. IMD, bu sene "Dünya Rekabet Gücü Yıllığı" nın yanında küresel krizle mücadele etme ve rekabet gücünü artırma kapasitesine sahip ülkeler sıralamasını gösteren "Dayanıklılık Testi"nin sonuçlarını da açıkladı. Bu sıralamada Türkiye, 57 ülke arasında 30. sırada yer aldı. Listenin ilk sıralarında Kuzey Avrupa ve Güney Doğu Asya ülkeleri gibi ihracatçı küçük ülkeler yer alırken, yapısal sorunlara sahip ülkeler sıralamada sonlarda yer aldı. Ülkelerin rekabet gücü performansını 329 kriter bazında ayrıntılı olarak inceleyen raporun Türkiye bölümü, IMD'nin ülke ortağı olan TÜSİAD tarafından hazırlanıyor.