Beşiktaş, liderlik yarışında sanayi devlerini bile solladı!

Özsermayesi 2 milyon lira olan Beşiktaş hisseleri 5 ayda yüzde 675 yükseldi. Piyasa değeriyle ilk 100 şirket arasına giren kulüp, Doğuş Oto, Kardemir, Otokar ve Brisa gibi devleri geride bıraktı

Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
Son haftalarda şampiyonluk yarışında ipi göğüslemeye en yakın takım olan borsadaki yükselişi ile dikkat çeken Beşiktaş Futbol Yatırımları AŞ yüzde 20'lik günlük değer artışlarına dün bir yenisini ekledi. Yılbaşında 1 lira 30 kuruş seviyesinde olan Beşiktaş hisseleri dün 10 lira 60 kuruştan kapanarak yılbaşından bu yana yüzde 675 değer kazandı. Bu yaşanırken de en çok işlem hacmi olan hisseler arasına girmesi dikkat çekiyor. İMKB'de dünkü işlemlerde Beşiktaş hisselerinde 68 milyon liralık işlem hacmi oluştu. Beşiktaş'ın şampiyon olacağı beklentisi hisselerin hacimli şekilde yükselmesinde en önemli etken. Yükseliş o kadar hızlı oldu ki Beşiktaş İMKB'de piyasa değeri en yüksek 75'inci şirketi haline geldi. Piyasa değeri 424 milyon liraya çıkan Beşiktaş, İMKB 100'e girdi. Beşiktaş'ın piyasa değerinde geride bıraktığı şirketler arasından kimler yok ki; Koç Grubu şirketlerinden Otokar, Türkiye'nin en önemli beyaz eşya üreticilerinden Zorlu Grubu'na ait Vestel Beyaz Eşya, Tekstilbank... Hisselerdeki yükselişle Beşiktaş, 265 milyon lira piyasa değeri olan Galatasaray'ı da solladı. FB ise açık ara önde. 1.2 milyar TL.

'İZAH EDİLMEKTEN UZAK' "
Beşiktaş hisselerinin geldiği düzey artık izah edilebilir olmaktan çıkmıştır" diyen Stratejist Özgür Yurtdaşseven, "Hisselerin mevcut seviyesinden risk alınamayacak noktaya geldi. Teknik olarak aşırı alım noktasını geçti" dedi. Yurtdaşseven, "Şirketin 40 milyon sermayesi, 2 milyon özsermayesi var. Beşiktaş için yaptığım en iyimser tahminle, halihazırda 0.5 olan şirketin bu yılki defter değeri 1'e yükselir. Şu anda hisselerin 10 lirayı geçtiğini düşünecek olursak, defter değerinin 10 katı yükseğinden işlem gördüğünü söyleyebiliriz. Bu nedenle hisseye yatırım yapacakların çok dikkatli olması gerekiyor" dedi. Gedik Yatırım Analisti Yunus Kaya da "Hisseler kısa zamanda hızlı yükseldi. Önümüzdeki hafta, Galatasaray maçının ardından hisselerde beklentinin gerçekleşmesi ile çok sert satışlar yaşanabilir" dedi.