Haber turu..

Perşembe 21.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
ABD'liler küçük otomobil kullanacak
ABD
Başkanı Barack Obama yönetimi, ülkedeki motorlu araçların verimliliğini artırmayı ve bu araçlardan atmosfere yayılan karbondioksit miktarlarının azaltılmasını öngören yeni standartlar belirliyor.Bu önlemler sayesinde milyonlarca Amerikalının, Avrupa ve Japonya'daki gibi küçük ve verimli binek otomobillerini tercih etmek zorunda kalacağı yorumları yapılıyor. ABD'de 2016'dan itibaren, satılacak akaryakıt kullanan binek otomobillerinin, 1 litre benzinle yaklaşık 20 kilometre yol katedebilmesi öngörülüyor.

Chery, Brezilya'da fabrika açacak

TÜRKİYE'YE yatırım için fizibilite çalışmalarını temmuz ayında tamamlaması beklenen Çin'in dev otomobil üreticisi Chery, Brezilya'da fabrika açmaya hazırlanıyor. Çin'deki üç günlük resmi temasları çerçevesinde Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın heyetinde bulunan Brezilya Geliştirme Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Ivan Ramalho, Çinli otomobil üreticisi Chery'nin ülkesinde bir fabrika açacağını teyit etti. Çin ve Brezilya medyasının haberlerine göre, fabrikanın maliyeti 700 milyon dolar olacak. Fabrika 2012 yılında kurulacak.

Pomigliano D'arco hayalet kente döndü

NAPOLİ yakınlarındaki Pomigliano d'Arco'da Fiat fabrikasının geçici olarak kapanması 40 bin kişinin yaşadığı kasabayı hayalet kente çevirdi. Fabrikadaki 20 bin Fiat çalışanından 5 bininin Pomigliano d'Arco'da ikamet ettiği, diğerlerinin çevre kasabalardan geldiği belirtildi. İtalyan otomotiv devi Fiat, General Motors bünyesindeki Alman Opel'e talip olduğunu resmen açıklamış ve Berlin'de hükümet yetkilileriyle görüşmelerde bulunmuştu.