Jet üretiminde işbirliği teklifi

Dünyanın 3.büyük jet üreticisi Brezilya, Türkiye ile uçak yapımında işbirliğine sıcak bakıyor.

Perşembe 21.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009 13:51
ABONE OL
Brezilya Kalkınma, Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Miguel Jorge, iki ülke arasında geliştirilebilecek iş alanlarını sıralarken, "Dünyanın en büyük 3. jet üreticisi olan Embraer adlı şirketimiz var. Burada da işbirliği yapabiliriz." ifadesini kullandı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türk- Brezilya İş Konseyi çerçevesinde 'Türkiye - Brezilya İş Forumu' düzenlendi. Forumda konuşan konuk kalkınma, sanayi ve dış ticaret bakanı Miguel Jorge, Türkiye'ye pek çok konuda işbirliği teklifinde bulundu.

İki ülke arasındaki ticaret ile ilgili dikkat çekici ayrıntılar veren Jorge, Brezilya'nın Türkiye'den ithal ettiği ürünlerin yüzde 82'sinin sanayi, diğerlerinin ise tüketim ürünleri olduğunu söyledi. İki ülkenin işbirliğini daha da geliştirebileceğini belirten konuk bakan; şunları söyledi:

"Gıda maddeleri, soya fasulyesi gibi ürünleri Türkiye'den almak istiyoruz. Biz de başka gıda maddeleri üretiyoruz. Özellikle eti Türkiye'ye satmak isteriz. Bunun yanı sıra, Türk banka sistemini modernleştirmek için de katkıda bulunmak isteriz. Liman inşaatların da işbirliği yapabileceğimiz diğer alanlar. Demir yolları, karayolları, enerji tesisleri, limanlar konusunda da müteahhitlerimizin güzel işleri var. Bu alanda da işbirliği yapabiliriz. Medikal ve hastane sektöründe de ileri teknolojileri üretiyoruz. Bunların yanı sıra diğer ticari işbirliğimizi de geliştirmek isteriz."

'Türkiye'de 400 milyon dolarlık yatırım yapacağız'

Türkiye'nin yer altı enerji kaynakları konusunda üzerinde yoğunlaştığı Karadeniz'de aramaları Brezilyalı Petrobras şirketi yürütüyor. Bu konuya da değinen Miguel Jorge, Türkiye'de büyük oranda petrol çıkarmanın mümkün olduğunu söyledi:

"Türkiye'de 2011'de kadar 400 milyon dolarlık yatırım yapmış olacağız. Biz biyoyakıtlar konusunda da uzmanız. 2015'e kadar 50 milyar litrelik etanol üretmiş olacağız. Türkiye'ye bunu satabiliriz. Biz, etanol sayesinde 300 milyon varil daha az petrol kullanıyoruz. Ethanol ve biyodizelde işbirliğini geliştirmemiz mümkün. Türk otomotiv sanayi ile de yakın ilişkiler içindeyiz. Özellikle yan sanayide."