'Petrolse petrol, şarapsa şarap rakıysa rakı ihbar edin basalım'

İstanbul'da EVTEKS Fuarı'nı açan Başbakan Erdoğan, yerli gibi gösterilen Çin ürünlerinden tekstilciler şikâyet edince "İhbar edin basalım" dedi

Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çin'den getirilip yerli ürünmüş gibi ihraç edilen ürünlerden şikâyet eden tekstilcilere, ihbar çağrısı yaptı. Erdoğan, "Bakanlar Kurulu'nda 'arkadaşlar basacaksınız' dedik. Petrolse petrol, sigaraysa sigara, şarapsa şarap, rakıysa rakı. Nerede merdiven altı çalışma varsa basacaksınız" dedi.

SAYGI DUYARIM AMA...
İstanbul'daki EVTEKS Fuarı'nın açılışını yapan Erdoğan'a, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Recep Tanrıverdi, haksız rekabetten şikayet etti. Tanrıverdi, "3-5 arkadaşımız Çin'den mal getirip etiketlerini değiştirerek yurt dışına satıyor. Bunu huzurlarınızda sayın Başbakanıma ve diğer yetkililere bildiriyorum. Bizim sadece etiketçiler çalışıyor" dedi. Başbakan Erdoğan bunun üzerine, "Lütfen bizden gizlemeyin, bize ihbar edin. Biz buraları basalım. Bu tür konular üzerinde ısrarla duran birisiyim. Daha bu hafta bakanlar kurulunda 'arkadaşlar basacaksınız' dedik. Alacaksın içişleri bakanlığını, gümrük de yardımcı olacak, hep beraber gidip basacaksın. Niye? Biz bu ülkede haksız kazanca izin veremeyiz. Biri merdiven altı çalışıyor, öbürü haksız kazanç; olmaz." Faizleri indirmeyen bankaların anlayışı için ise, "Saygı duyarım ama doğru bulmam" diyen Erdoğan, kamu bankaları ve Vakıfbank'ı reel sektöre destek için "sıkıştırdığını" söyledi.

BAŞBAKAN'A 4 ASIRLIK EL DOKUMASI KUMAŞ
Açılışta tekstilciler Erdoğan'a 1600'lü yıllarda Bursa'da dokunan bir ipekten çatma dokuma olurak bilinen çok özel bir kadife kumaş hediye edildi. Uludağ İhracatçı Birlikleri Başkanı İbrahim Burkay, "Başbakan 5 yılda bir bu fuara geliyor. Onun için çok özel bir araştırma ile bu hediyeyi bulduk. Şu anda bu tür 'çatma' tabir edilen dokumayı makineler bile zor yapıyor.16'ncı yüzyıldan özel el dokuması bir kadife tekstil ürünü" diye konuştu.

KAZ TÜYÜ KULLANIMI YÜZDE 30 ARTTI
2.8 milyar dolarlık ihracatı bulunan ev tekstili sektörünün fuarında ilgi çeken ürünlerden biri Penelope markasının da sahibi olan Maya Tekstil'in kaz tüyünden ürettiği Outlast yatak ve yastıklar. Bu teknolojiyle üretilen yastıklar yaz gecelerinde serin kalıyor ve sıcaktan terlemenin önüne geçiyor. Maya Tekstil' Genel Müdürü Başak Destan, Macaristan ve Sibirya'dan getirdikleri kaz tüyü ürünleri kullanımında yüzde 30'luk artış olduğunu bildirdi.