Telekomünikasyon sektörü krizden etkilenmiyor

Dünya genelinde cep telefonu sektörü, diğer birçok pazara göre krizden çok daha az etkilendi.

Perşembe 21.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009 10:19
ABONE OL
Altimo Vakfı, Cep Telefonu Gelişim İndeksi'nin (MDI), Q4, 2008 - Q1, 2009 cep telefonu endüstrisi verilerinin beşincisini yayınladı. Araştırmaya göre, dünya genelinde cep telefonu sektörü, diğer birçok pazara göre krizden çok daha az etkilendi. Düşüş ilk olarak global ölçekte kurumsallaşmış güven duyulan pazarlarda gerçekleşti. Ancak bu düşüş trendi, gelişmekte olan piyasalarda yatırım fırsatlarının fark edilmesiyle birlikte değişti.

Asya'daki telekomünikasyon pazarının, ekonomik kargaşaya rağmen önümüzdeki üç yıl boyunca cazibesini koruyacağı öngörülen araştırmaya göre, Vietnam, Endonezya ve Filipinler, Altimo İndeksi'nde 'ilk beş'te olacak.

Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesi, Özbekistan ve Rusya'nın güçlü performansları sayesinde en büyük gelişimi gösteren bölge. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'daki cep telefonu pazarı ise yatırımcılar için fazla parlak olmayan bir beklenti sunmaya devam ediyor.

Global ölçekteki durgunluğun kısa dönem etkileri - girdi büyümelerinin düşmesine ve daha az sermaye harcamalarına sebep olan- daha düşük ARPU (Average Revenue Per User- Kullanıcı Başına Ortalama Gelir) ve giderek azalan kar marjları.

Altimo Vakfı CEO'su Kiril Babaev araştırmayla ilgili olarak, "Cep telefonu sektörü, süregelen global durgunluğun karşısında beklenmedik bir şekilde daha iyi görünüyor. Bu durum sektörün uluslararası yatırımcılar açısından diğer endüstrilere göre neden daha fazla çekici olduğunu da açıklıyor" dedi.