BP, cezada Maliye ile uzlaşmaya karar verdi

Maliye Bakanlığı'nın 474 milyon TL vergi cezası kestiği petrol devi BP, kesilen cezaya karşı dava açmayacağını öncelikle uzlaşma yoluna gidileceğini bildirdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 22.05.2009 ABONE OL
BP'nin Kurumsal İlişkiler Müdürü Murat Lecompte, Maliye'nin BP'ye sınırlarda ÖTV'siz akaryakıt satışı nedeniyle verdiği cezaya karşı henüz bir dava açmadıklarını öncelikle uzlaşma yoluna gideceklerini söyledi. Bir dava açmak için davanın sonucuna bakacaklarını ifade eden Lecompte, bu sürecin 2 yılı bulabileceğini ifade etti. Uzlaşma ile birlikte ceza miktarında önemli miktarda bir düşüş olmasını beklediklerini ifade eden Lecompte, BP olarak bu duruma bakıp ona göre hareket edeceklerini söyledi. Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden birisi olan BP'ye Kapıkule ve İpsala gümrük kapılarında, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) muafiyeti ile ilgili olarak 474 milyon TL'li vergi cezası kesilmişti. Olay şu şekilde gelişmişti: Sınır kapılarında akaryakıt satışı yapan Bilnam İşletme ve Ticaret Şirketi'nin, 2006-2008 döneminde açtığı ihaleyi BP kazanmıştı. Burası gümrüksüz alan olduğu için akaryakıt taşıyan her araç için bir beyanname doldurulması gerekiyor.Vergi idaresi, yurtdışına çıkarken ihracatı desteklemek amacıyla TIR'lara satılan vergi muafiyetli akaryakıtta bir limit olduğunu ve BP'nin bunu geçtiğini belirtiyor. Mevzuata göre, yurtdışına akaryakıt çıkışında 'standard depo kapasitesi baz alınıyor. İçeri girerken ise belirli bir sınırlama getiriliyor. İdare ise bu görüşe katılmıyor ve söz konusu dönemde taşınan akaryakıtın limiti aşan bölümü için vergi ve gecikme faizi ile cezasını talep ediyor.

DAHA ÖNCE DAVA AÇACAKTI
İstanbulBüyük Mükellef Hizmetleri Vergi Dairesi Başkanlığı 474 milyon TL'lik vergi cezasını 3 Mart akşamı BP'ye tebliğ etmişti. İncelemelerin 2006, 2007 ve 2008 dönemini kapsadığını belirten Maliye yetkilileri o tarihte, söz konusu cezanın 170 milyon liralık kısmının tahakkuk ettirilen vergi ve kalan tutarın da ceza ve faizden oluştuğunu bildirmişti. Vergi Dairesi, şirketten ceza tutarı kadar teminat yatırmasını istemişti. BP daha sonra gerekli teminatları yatırdı. BP daha önce Maliye'nin yanlış yorum yaptığını ileri sürerek cezaya karşı dava açacağını söylemişti.

BUGÜN NELER OLDU