Canlanmayı sürekli hale getiren önlemler sürmeli

Mustafa Koç, "Geçici canlanmayı sürekli hale getirecek önemlerin düşünülmeye devam etmesinde yarar görüyorum" diye konuştu

Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, hükümetin iç talebi canlandırmak için aldığı önlemleri olumlu adımlar olarak değerlerdirerek "Geçici talep canlanmasını süreklileştirecek entegre bazı önlemlerin düşünülmeye devam edilmesinde yarar görüyoruz" diye konuştu. Koç Topluluğunun görüş alışverişinde bulunmak ve fikir üretmek amacıyla düzenlenen 'Anadolu Buluşmaları'nın 15'incisi İzmir'de yapıldı. Buluşmada, Mustafa Koç, Koç Holding CEO'su Dr. Bülent Bulgurlu, Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç ile Koç Holding Grup Başkanları Koç Topluluğu'nun İzmir ve Aydın bayileri ile bir araya geldi. Mustafa Koç, burada yaptığı konuşmada, küresel krizin, yarısı boş yarısı dolu bir bardak olarak değerlendirilebileceğini bardağın boş tarafından bakıldığında göstergelerin hala karamsar bir tablo çizmeye devam ettiğine dikkat çekti. IMF'in son olarak açıkladığı raporda dünya ekonomisine ilişkin tahminini yeniden revize ettiğini hatırlatan Koç, buna göre dünya ekonomisinin 2009'da yüzde 1.9 daralmasının öngörüldüğünü belirtti.Koç, bardağın dolu tarafını ise şöyle açıkladı: "Bardağın dolu tarafında krizin artık hızının kesilmekte olduğunu görüyoruz. Çeşitli borsalardaki yükselme eğilimleri, emtia fiyatlarındaki düşüşün durması, bazı Asya ülkelerinde imalat sanayinden artış sinyalleri gelmesi bu görüşü destekliyor. Nitekim IMF, 2010'da dünya ekonomisinin yüzde 1.3 oranında büyüme sergileyeceğini, dünyada iyileşme sürecinin ivme kazanacağını söylüyor."

HEDEFLER REVİZE EDİLDİ

Türkiye'nin 2008'in son çeyreğinde, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 6.2, ihraç pazarlarının üçte bir daraldığı ekonomi haline geldiğini belirten Koç, "2009'un ilk aylarında bu eğilim artarak devam etti. 2009'un ilk çeyreğinde sanayi üretimi yüzde 20'nin üzerinde daraldı" dedi. Koç, hükümetin bu sürecin sonunda, ekonomik büyüklükleri revize ettiğini ve revize rakamlara göre Türkiye ekonomisinin yüzde 3.6 küçüleceğinin ortaya konduğunu, 2009'un ihracat hedefinin 149 milyar dolardan 104 milyar dolara, ithalat hedefinin de 232.5 milyar dolardan 138 milyar dolara çekildiğini belirtti. Bu revizyonlar yapılmadan önce hükümetin çok olumlu bir adım atarak, iç talebi canlandıracak bazı önlemleri yürürlüğe koyduğuna dikkat çeken Koç, dayanıklı tüketim ürünlerinde ÖTV'lerin 3 ay için sıfırlanmasının, hem piyasada kısmi bir hareketlilik sağladığını hem de birçok kurum için büyük bir yük haline gelmiş bulunan kimi stokların erimesini sağladığını ifade etti. Mustafa Koç şöyle devam etti: "Ancak geçici talep canlanmasını süreklileştirecek entegre bazı önlemlerin düşünülmeye devam edilmesinde yarar görüyoruz."

ABD'ye ihracat yapan ilk şirketiz
BULGURLU 2008'de otomotiv üretim ve ihracatının yüzde 47'sini Koç Grubunun gerçekleştirdiğini belirterek şunları söyledi: "Merhum Vehbi Koç, otomotiv işine 1928'de Ford acentesi olarak başladı. Bugün ABD'ye Ford markası ile ihracat yapacak noktaya geldik. İlk ihracatımızı yarın (bugün). Böylelikle ABD'ye ihracat yapan ilk Türk şirketi oluyoruz."