IMF herkese baskı yapıyor, akıllı olun tekrar ayağa kalkın

Brezilya Cumhurbaşkanı Lula da Silva, IMF'yi Türkiye ve Brezilya gibi ülkelere politika dikte etmekle suçlayarak, hükümetleri akıllı davranmaya çağırdı

Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva, her zaman olduğu gibi Uluslararası Para Fonu'nu (IMF) eleştirerek "IMF bugün bize ve size uygulayacağımız politikaların ne olması gerektiğini dikte ediyor. Hükümetler akıllı davranmalı ki, ekonomi tekrar ayağa kalksın" dedi. Türk-Brezilya İş Konseyi tarafından düzenlenen 'Türkiye-Brezilya İş Forumu'nun kapanışında konuşan Lula da Silva, "Siyasi karar verme sürecine yabancı müdahaleleri kabul etmiyoruz. Artık IMF'ye borçlu değiliz ve aksine biz bugün kredi sağlayabiliyoruz" diye konuştu.

TİCARET RAKAMI UTANÇ VERİCİ

IMF'ye en az gelişmiş ülkelere kredi vermesi için kaynak sağladıklarını anımsatan konuk Cumhurbaşkanı, "IMF direktörünün Brezilya'nın artık IMF'den para almaya ihtiyacı yok dediğinde nasıl kızdığını hatırlıyorum" diyerek borçların ödenmesi sürecini anlattı. İşadamlarına "Cüretkâr olma günü geldi" diyen Lula da Silva, ticari ilişkilerden korkmamak gerektiğini belirtti. "Saatte 100 kilometre değil belki ama 50 kilometre hızla hareket edebiliriz" diyerek adımların yavaş da olsa bir an önce atılması gerektiğini vurgulayan Lula da Silva'ya göre iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolar olması da 'Utanç verici'. En azından iki yılda bir iş forumu düzenlemeyi öneren Lula da Silva, "Aksi halde 21'inci yüzyıl sonuna geleceğiz, yine yoksul kalacağız. Bizim yoksulluğumuz bizi on yıllarca yöneten vasat insanların sorunudur. İnanıyorum ki, Türkiye ve Brezilya'nın olağanüstü imkânları var."

134 YILLIK HASRET BİTTİ

134 yıldır Brezilya'dan Türkiye'ye yönetici gelmediğini de belirten Brezilya Cumhurbaşkanı Lula da Silva, Türkiye'ye en üst düzeyde 1875 yılından bu yana sadece kendisinin geldiğinin de altını çizdi. "Gelin bizi ziyaret edin, Brezilyalı işadamlarının gelmesi için onları ikna edin" diyen Lula da Silva, hükümetlerin ekonomik ilişkilerde önemli olmadığını asıl önemli olanın iş dünyasının iletişimi olduğunu da ekledi. TPAO ile Karadeniz'de ortaklık yapan Petrobras'ın 2012'ye kadar 148 milyar dolar yatırım yapacağını hatırlatarak, Türk işadamlarını altyapı yatırımlarına ve ülkesindeki ethanol ve biodizel tesislerini görmeye davet etti. Lula Da Silva, küresel krize değinirken de, "Bu kriz bizim tarafımızdan bir işaret, bir hatırlatma gibi görülmeli. Neyin işareti? 21. yüzyılda, 20. yüzyılda yaptığımız hataları tekrar edemeyeceğimiz konusunda bir hatırlatma" ifadesini kullandı.

Kafamdaki İstanbul 'Orient Express' filmindekiydi
Lula da Silva, gelmeden önce 'Orient Express' filmini izlediğini, o filmin yıllarca aklında İstanbul imajı olarak kaldığını söyledi. Hep İstanbul'u görmek istediğini belirten Lula da Silva, pek çok Brezilyalının İstanbul'u mutlaka tanıması gerektiğini kaydetti. İstanbul'da konsolosluk açacaklarınıı bildiren konuk lider, "Birtakım şeyleri başlatmak için umarım bir 100 yıl daha beklemeyiz" dedi.