İMKB, banka hisseleri ile düşüşe direniyor

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Önceki gün yüzde 4'ün üzerinde yükselen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB), dün yurttışındaki sert düşüşlere rağmen satışlar sınırlı kaldı. Avrupa borsalarında yüzde 2'nin üzerinde değer kayıpları yaşanırken, İMKB 100 endeksi ilk seansı artıda kapatmayı başardı. Özellikle banka hisselerine gelen yoğun talebin İMKB'yi ayakta tuttuğu gözlendi. İkinci seansta banka hisselerine gelen sınırlı satışlar nedeniyle İMKB günü yüzde 1.2 değer kaybıyla, 34 bin 721 puan seviyesinden kapattı.

'ANLAMSIZ HAREKET'
İMKB'deki dünkü işlemler piyasa uzmanlarında da şaşkınlık yaratmış durumda. Yurtdışı piyasalardaki olumsuz hava, döviz ve tahvil piyasasındaki gergin hava ve IMF belirsizliğine rağmen İMKB'nin daha iyi performans göstermesini değerlendiren A Yatırım Müdür Yardımcısı Murat Salar, "Anlam veremediğim bir hareket oluyor. Dışarıdaki hava bu kadar bozukken, burada satışların çok güçlü şekilde karşılandığını gördük. Çok düşüş istenmiyor havası vardı" dedi. Salar, piyasada güçlü alım yönünde bir istek olduğunun altını çizerek, borsada yükselişin devam edeceğini belirtti.

'KÂRLAR ARTACAK'
İMKB'yi diğer borsalardan ayrıştıran en temel özelliğin güçlü banka hisselerinin olduğu ifade ediliyor. Krize rağmen kârlarını artırmaya devam eden banka hisselerine yabancı yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği belirtiliyor. EFG Yatırım Bankacılık Analisti Mete Yüksel, yılın birinci çeyreğinde bankaların beklentilerin üzerinde kâr açıkladığını hatırlatarak, "Yabancıların banka hisselerine ilgisinin nedeni elbette bu. Ayrıca, ikinci çeyrekte de bankacılıkta kârlılığın artmasını bekliyoruz" dedi.

'Tahvilde kâr realizasyonu'
'Merkez Bankası'nın son faiz indirimine rağmen tahvil faizlerinde görülen yükseliş, son günlerin en tartışmalı konularından biri. Dünkü işlemlerde gösterge tahvilin faizi yükselişine devam ederek yüzde 12.36'ya kadar yükseldi. West LB Hazine Müdürü Burak Üstay, faizlerdeki yükselişi kâr satışlarına bağladı. Üstay,"Faizlerde aşağı inme potansiyeli azaldı. Merkez Bankası bugüne kadar 7.5 puan faiz indirdi. Artık 1 puanlık bir indirim bekleniyor. Dolayısıyla piyasada bir kâr realizasyonu yaşanıyor. Son iki gündeki tahvil satışlarının hacimli olması rahatsızlığın bir göstergesi. Faizlerde kısa vadede yüzde 12.50'ye varan bir yükseliş görebiliriz" dedi.