Kıdem tazminatı kavgası kızıştı

IMF'nin kaldırılmasını istediği kıdem tazminatı tartışması krizde yeniden alevlendi. Hükümet ve işveren kesimi fon kurulması ısrarını sürdürürken, işçi kesimi böyle bir kararın genel grev gerekçesi olduğu uyarısında bulundu

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Hükümet,işveren ve işçi "kıdem tazminatında" ortak paydada buluşamadı. Hükümet ve işveren kesimi, istihdam üzerindeki yükün hafifletilmesi için Kıdem Tazminatı Fonu kurulmasındaki ısrarını sürdürüyor. İşçi kesimi ise "Bu fon bir süre sonra iflas eder, devletin sırtına kalır, kıdem tazminatı miktarı azalır" diyerek böyle bir kararın grev gerekçesi olduğunu bildirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer başkanlığında yapılan Üçlü Danışma Kurulu'nda bir araya gelen işveren ve işçi kesimi, kıdem tazminatı, iş güvencesi, istihdam büroları ve taşeronluk sistemini masaya yatırdı. Taşeronluk ve kıdem tazminatı konusu tartışmalı geçti.

MUTABAKAT YOK

Kıdem tazminatı konusunda henüz mutabakata varılamadığını belirten Dinçer, "Krizin etkilerini ortadan kaldıracak, yapısal sorunları çözecek etkin, kalıcı strateji belirlenmesi gerekiyor. Taraflar örgüt çıkarlarını bırakıp toplumun menfaatlerini sağlayacak her türlü adımı atmaya hazır" dedi. Dinçer, kıdem tazminatı konusunda TİSK ve Hak-İş ve bakanlığın daha modern bir sistem geliştirme kanaatinde olduğunu ancak Türk-İş ve DİSK'in çekingen davrandığını söyledi.

'KRİZ KAVURUYOR'
Çalışma Bakanlığı ve TİSK, mevcut kıdem tazminatı haklarının saklı kalması kaydıyla, bundan sonra işten çıkarılacak işçinin tazminatının devlet eliyle ödenmesi amacıyla Fon kurulması talebini bir kes daha dile getirdi. İşveren de bu fona yüzde 1- 2 pay aktaracak. İşçi ayrılırken işverenden değil bu fondan tazminatını alacak. Patronlar, "Kriz var insanlar kıdemini bile alamıyor. Fon kıdem tazminatı güvenceye kavuşur" savunması yaptı. TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik istihdam üzerindeki yüklerin yüzde 40'a ulaştığını belirterek, "Hükümet, çalışma hayatını rahatlatacak adımlar atmak zorunda" dedi.

Kaldırılması genel grev gerekçesidir
Fon kurulmasına karşı çıkan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ise, böyle bir fonun mali yapısının sürdürülemeyeceğini belirterek, "Yarın iflas eder ve bu yük devletin sırtına kalır. Fon kurulursa işçinin aldığı kıdem tazminatı miktarı da azalır. Üstelik bu kriz döneminde işveren işçi çıkarmıyorsa bunun nedenlerinden biri de kıdem tazminatı. Kaldırılırsa genel grev gerekçesidir" karşılığını verdi.

Kim ne dedi?
HÜKÜMET

Kıdem tazminatı konusunda daha modern bir sistem geliştirme kanaatindeyiz. Ancak Türk-İş ve DİSK çekingen davranıyor.

İŞVEREN
Tazminat devlet eliyle ödensin. Kurulacak fona işveren % 1-2 pay aktarsın. İşçi bu fondan tazminatını alsın. Krizde kıdemini bile alamıyor.

İŞÇİ
Böyle bir fonun mali yapısı sürdürülemez. Yarın yük devletin sırtına kalır. Kıdem tazminatı azalır. Kaldırılırsa grev gerekçesidir.