S&P'nin İngiltere'ye tokadı pembe rüyadan uyandırdı

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin İngiltere'nin ekonomik görünümünü negatife çevirmesi piyasaları sarstı. Not korkusu, ilk kez Atlantik'in öte yakasında da hissedildi

Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poors (S&P), İngiltere'nin ekonomik görünümünü durağandan negatife çevirdi. Böylece, uzun dönemli notu 'AAA' olan İngiltere'nin not indirimine gidebilecek yolun önü açılmış oldu. S&P'den yapılan açıklamada görünümün negatife indirilmesinde, kamu borç yükünün, milli gelirin yüzde 100'üne yaklaşabileceği endişesinin etkili olduğu belirtildi. "Ülkenin sıkı mali önlemleri devreye sokması varsayımıyla dahi, kamu borç yükünün milli gelire oranının yüzde 100'e yaklaşabileceğini öngörüyoruz" diyen S&P, "Oranın da uzun süre bu seviyede kalabileceğini öngörüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

NOT İNDİRİM OLASILIĞI %33
Ülkeninuzun vadeli ve A-1+ olan kısa vadeli kredi notu ise teyit edildi. S&P analistleri İngiltere'nin notunun üçte bir olasılıkla indirileceğini belirtti. S&P'nin ardından gözler diğer derecelendirme kuruluşlarına çevrildi. Fitch ve Moody's, İngiltere'nin kredi notunun değiştirilmesi için herhangi bir neden olmadığını belirtti ve ülkenin notunu teyit etti. İngiltere'nin kredi notu 1978'ten beri 'AAA' olarak adlandırılan en üst seviyede bulunuyor.

PİYASAYI NOT KORKUSU ALDI

S&P'nin İngiltere ekonomisine yönelik değerlendirmeleri ve not indiriminin yüzde 33 ihtimalle gerçekleşebileceğini söylemesi piyasaları alt üst etti. Açıklamanın ardınan sterlin değer kaybederken, borsalar sert düşüşe geçti. İngiltere'den yayılan korku, Atlantik öte yakasında ve Kıta Avrupa'sında da hissedildi. İngiltere'nin ardından derecelendirme kuruluşlarının ABD'nin kredi notunu da sorgulamaya başlayabileceği konuşulurken, ABD borsaları yüzde 2'ye varan düşüşler yaşandı. Almanya Borsası yüzde 2.74 Fransa Borsa'sı 2.60, İtalya Borsası ise yüzde 2.65 düştü. Gelişmekte olan ülke borsaları da İngiltere'den yayılan tedirgenliği hissetti. Brezilya yüzde 2.38, Macaristan yüzde 3.70 değer kaybetti. Kredi notu endişesi borsaları düşürürken, korku endeksinin yükseltti. Önceki gün 28'e kadar gerileyen ve kriz öncesi seviyesine gelen korku endeksi VIX, dün yeniden 30'un üzerine fırladı. Endişenin artmasıyla altının fiyatları yükselişe geçti. Spot piyasada altının onsu 950 doları geçti. İngiltere'nin bir kredi notu indirimi riski ile karşı karşıya olması piyasalarda ekonomik verilerin daha fazla dikkate alınmasına neden oldu.

IMF'den İngiltere'ye 'finansal sistemini kontrol altına al' uyarısı
ULUSLARARASI Para Fonu (IMF), kamu borçlarındaki artış ve bankacılık sistemindeki sorunlar yüzünden İngiltere ekonomisinin enkaza dönüşebileceği uyarısında bulundu. IMF'nin raporunda Hazine'nin güvenilir ve istikrarlı düzenlemelerle finansal sistemi biran önce kontrol altına alması gerektiği belirtildi. Kamu sektöründeki hızlı borçlanma artışı ve yükümlülüklerin finansal sektörde kırılganlık yaratacağı uyarısının bulunduğu raporda daha çok bankanın kamulaştırılmak zorunda kalınabileceği de belirtildi.

Not indirimine sürükleyen gelişmeler
Avrupa'nın en büyük ikinci ekonomisi olan İngiltere, yılın ilk çeyreğinde yüzde 1.9 ile 1979 yılından bu yana en sert daralmayı yaşadı. Hükümet yıl sonunda küçülmenin yüzde 3.5 olmasını öngörüyor. Maliye Bakanı Darling, kamu finansmanının 2017-18'den önce rahatlatıcı bir düzeye gelemeyeceğini söyledi. S&P, krizde ağır darbe alan İngiltere bankacılık sistemine desteğin 100-145 milyar sterline ulaşacağını öngördü. 2010 ortasından yapılacak seçim, uygulanacak ekonomi politikaları üzerinde belirsizlik yaratıyor.