Yerel marketler yeni bir 'Fayda' yaratıyor

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Şeref Songör, Fayda AŞ'den sonra perakendecilerin de içinde olduğu yeni bir marka için çalıştıklarını açıkladı

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Makro Market Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Şeref Songör, üretim için kurulan Fayda AŞ'den sonra farklı ülkelere de yayılmak için bir perakende markası oluşturmak için çalıştıklarını söyledi. 'Yerel Zincirler Buluşuyor' adlı perakende zirvesinde konuşan Songör "Toplum olarak birlikteliğin bir gereklilik olduğunu anladık ancak bütünün parçası olma konusunda kültürel sıkıntılarımız var" dedi. "

SURİYE'DEN TEKLİF GELDİ"

Global marka olma noktasında kendilerine Metro'nun örnek olabileceğini belirten Songör şu an 10 firmanın birlikte hareket etmeye başladığını söyledi. Songör şöyle konuştu: "Bir olsun benim olsun yerine birlikte olmanın gücünü kullanmalıyız. Özellikle kriz ortamında bunu bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Şu anda 10'dan fazla kişiyle üreticinin de içinde olacağı, tüketici tarafından da desteklenecek bir model üzerinde çalışıyoruz. Katılmak isteyenlere de kapımız açık. Alman Metro da 1950'lerde 40 perakendecinin katılımıyla kurulmuştu. Biz neden global bir marka olmayalım?" Söz konusu projeyi en kısa zamanda tamamlamayı hedeflediklerini vurgulayan Şeref Songör, Suriye ve Irak'tan perakende konusunda aldıkları talebin de bunda etkili olduğunu kaydetti. Suriye ile 2 yıldır iletişimde olduklarını ancak krizin süreci yavaşlattığını anlatan Songör, İran'dan gelen teklifi ise para transferindeki sıkıntı nedeniyle yavaştan aldıklarını kaydetti.

BİRLİK RİTMİ
Dün düzenlenen 'Yerel Zincirler Buluşuyor' zirvesinin açılışında perakendecilerin motivasyona ihtiyacı olduğunu belirten Şeref Songör, meslektaşlarıyla sahneye çıkıp Okay Temiz yönetiminde davullar eşliğinde 'Birlik ritmi' oluşturmaya çalıştı.

Makro Market-Uyum birleşmesi askıya alındı
TÜRKİYE'NİN en büyük yerel perakende zincirlerinden, merkezi Ankara'da bulunan Makro Market'in İstanbul'daki Uyum marketler zinciri ile yürüttüğü birleşme projesi askıya alındı. Songör bu konuda da "Uyum ile birleşme noktasında ortaklar ve aile üyeleri ile ilgili sorunlar yaşadık. O yüzden birleşme planını askıya aldık" değerlendirmesini yaptı.

"Fayda'ya ortaklık talebi çok"
YEREL zincirlerin uluslararası perakende zincirlerine karşı güç birliği amacıyla kurduğu Fayda AŞ'ye 20 yeni zincirin ortaklık talebi olduğunu söyleyen Fayda AŞ Ürün Geliştirme ve Pazarlama Müdürü İbrahim Özdemir, "Şu anda 20 farklı zincirden ortak olma talepleri var. Kararı genel kurul verecek" dedi.