Haber turu..

Cumartesi 23.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Dünyanın en büyük Mercedes bayisi açıldı
Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de dünyanın en büyük Mercedes-Benz acenteliği hizmete girdi. Daimler Ortadoğu ve Levant adına Mercedes-Benz markasının Abu Dabi'deki genel distribütörlüğünü yapan El Fehim grubu bünyesindeki Emirlikler Motor Şirketi'ne (EMC) ait yaklaşık 100 bin metrekarelik acenteliğin açılışının yanı sıra yeni E sınıfı Mercedes-Benz'in tanıtımı da yapıldı. Yakın zamanda Abu Dabi hükümetinin yönetimindeki Aabar yatırım şirketi, Daimler grubundaki hisselerini 2.65 milyar dolar ödeyerek yüzde 9.1'e çıkardığını ve şirketin ana hissedarlarından birisi olduğunu bildirmişti.

Sarhoş borsacı 10 milyon $ kazandı
Morgan Stanley'de çalışan tecrübeli borsacı David Redmond, öğle yemeğinde içkiyi biraz fazla kaçırınca işe gitmek yerine evine gitti. Ofise geri döndüğünde riskli işlemleri cesurca yapmaya başlayan Redmond, birkaç yanlış kararına rağmen şirketine 10 milyon dolar kazandı. Ancak, İngiltere'nin SPK'sı olan FSA'ya durum bildirilince, sermaye piyasalarında bir ilk yaşandı: İlk kez bir borsacının işlem yapma yetkisi sarhoşluk gerekçesiyle iptal edildi. Sarhoş borsacıya son darbeyi şirketi vurdu ve Redmond'u işten kovdu.

Sony çalışan sayısını yüzde 20 artıracak
Dünyanın en büyük elektronik eşya üreticisi firmalarından Japon Sony'nin, Macaristan'daki fabrikasına yeni çalışanlar alınacağı açıklandı. Dünya genelinde zarar ettiği gerekçesiyle 57 fabrikasını kapatma, 8 bin işçisini işten çıkarma kararı alacağını açıklayan Sony, Macaristan'daki fabrikasında ise çalışanların sayısını yüzde 20 artıracağını bildirdi. Macaristan'ın Gödöllö kentindeki Sony fabrikasının müdürü İren Karolyfi, fabrikalarında Blu Ray sistemli DVD oynatıcıların seri üretimine başlayacaklarını, bu birime yaklaşık 100-120 işçi alacaklarını açıkladı.