Not korkusu ABD'yi de ürküttü, Geithner önlem alma sözü verdi

Derecelendirme kuruluşu S&P'nin İngiltere'nin kredi notu görünümünü negatife çekmesi ABD'yi de kaygılandırdı. Hazine Bakanı Geithner, bütçe açığını azaltma sözü verdi

Cumartesi 23.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Kredi notu ile endişeler İngiltere'den sonra ABD'yi de sardı. Büyük tahvil fonu PIMCO'nun eş CEO'su Bill Gross'un ABD'nin AAA olan kredi notunu kaybedeceğini ancak bunun hemen olmayacağını açıklaması endişeleri körükledi. Gross, Bloomberg TV'deki konuşmasında "Bu yarına kadar olacak bir şey değil. Ancak piyasalar bu olasılığı öngörmeye başladı'' dedi. Gross, "Hem İngiltere hem de ABD'nin önümüzdeki yıllarda her yıl yüzde 10 açık vermeleri bekleniyor. Birkaç yıl sonra her iki ülkenin borcu GSYİH'sinin yüzde 100'üne yaklaşacak. Bu olursa ülke kredi notları düşürülür'' dedi. Derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's önceki gün İngiltere'nin borcunun GSYİH'sinin yüzde 100'üne yaklaşması nedeniyle bu ülkeyi negatif izlemeye aldığını açıklamış, görünümünü negatife düşürmüş ve AAA notunu kaybedebileceğini bildirmişti. Goldman Sachs, ABD'nin 30 Eylül'de sona erecek mali yılda rekor düzeyde 3.25 trilyon dolar borçlanacağını açıkladı.

'BÜTÇE AÇIĞI AZALTILACAK'
ABD'nin kredi notunun düşürülme kaygısına karşı Obama Hükümeti'nin federal bütçe açığını azaltmak için çalıştığını belirten Hazine Bakanı Timothy Geithner, "Kongre ve Başkan Obama, yerinde aldığı karar ve uygulamalarla bütçe açığını orta vadede sürdürülebilir seviyede azaltacaktır" dedi. Hedeflerinin bu yılın başında yüzde 12.9 olan gayri safi yurtiçi hasıladaki açığın yüzde 3 ya da daha aza indirmek olduğunu kaydeden Geithner, portföylerdeki gelir artışlarını olumlu gelişmelerin işaretleri olarak yorumladı. Geithner, ABD'nin 700 milyar dolarlık finansal yardım paketinin bütçe açığı krizi ile karşı karşıya kalan şehir ve eyaletler için kullanılamayacağını da sözlerine ekledi.

WALL STREET'TE PRİMLERE SINIR
Finansal şirketlerin maaş ve prim uygulamalarında köklü değişimler yaşanacağını belirten Geithner, Obama yönetiminin performansa dayalı ödemelerde Haziran ortalarında yeniden düzenleme yapmayı planladığını açıkladı. Geithner, "Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Köklü değişimleri hep birlikte görmek zorunda olacağız" diye konuştu. Wall Street'teki fahiş maaş ve yıl sonu prim ödemelerinin yönetici ve çalışanların aşırı derecede risk alma yönünde cesaretlendirdiğini belirten Geithner, bunun da finansal krizin artmasına neden olduğunu kaydetti.