3 milyon Çinli tüketim artarsa işe kavuşacak

Pazar 24.05.2009
ABONE OL
Ekonomik durgunluğa çare olarak Türkiye gibi iç pazar tüketimini artırmayı hedefleyen Çin hükümeti, eski otomobil ve beyaz eşyayı yenileri ile değiştirecek tüketicilere ek teşvik uygulama kararı aldı. Çin Hükümeti, 150 milyon dolarlık yeni araç satın almaya yönelik teşvik bütçesini 731 milyon dolara çıkaracağını açıkladı. Araçların vergi miktarı tutarında uygulanacak teşvik planı küçük ve orta hacimli ticari araçlar ile orta hacimli binek araçları kapsayacak. Hafif sanayi sektörü ile petrol rafine endüstrisinin yeniden yapılandırılarak canlandırılması planını da açıklayan hükümet 3 milyon kişiye istihdam alanı yaratmayı hedefliyor.

BEYAZ EŞYAYA TEŞVİK
Çin Hükümeti ayrıca beyaz eşya satışlarını artırmaya yönelik 300 milyon dolar bütçeli teşvik paketini tüketiciler için uygulamaya koyacak. İlk etapta Pekin, Şangay, Tianjin ve Fuzhou şehirlerinde uygulanacak beyaz eşya teşviğinde tüketiciler televizyon, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesinin yanısıra bilgisayar ve klima fiyatlarında da yüzde 10'luk devlet teşviğinden yararlanacak.

TEMİNATSIZ KREDİ
Çin Hükümeti'nin tüketimi artırmaya yönelik hayata geçirdiği bir diğer plan ise teminatsız kredi uygulaması. Çin BDDK'sının aldığı karar doğrultusunda tüketicilere satın alacakları dayanıklı tüketim malları için teminatsız kredi verilecek. Seyahat ve eğitim içerikli harcamalar da pakete dahil edildi.