Yeşilçam jönünün oğlu, el arabasında su böreği satacak

Ünlü aktör İzzet Günay'ın oğlu Ömer Günay iki arkadaşıyla birlikte 2008'de su böreği satarak 2 milyon TL ciro yaptı

Pazar 24.05.2009
ABONE OL
2005 yılında önde gelen kuruluşlara donuk veya taze olarak Private Label (Fason -Markaya Üretim ) unlu mamuller üretimi yapmaya başladılar. 2008 yılından itibaren ise mevcut piyasadan alınan olumlu tepkiler neticesinde Pan Börek Ekspress markası adı altında perakende sektöründe de hizmet vermeye başladılar. Şuan Türkiye'nin önde gelen birçok büyük marketlerine, pastanelere ve beş yıldızlı otellere üretim yapmakta olan Panbörek'in, asıl hedefi birebir tüketiciye ürünlerini toptan fiyatına sunabilmek. Bunu da başardılar. Yeşilçam jönlerinden İzzet Günay'ın oğlu Ömer Günay, Can Kırdar ve Berat Kırdar adlı ortaklarının hikayesi Türkiye'de pek çok beyaz yakalıyı işinden eden 2001 krizi dönemi ile başlıyor.

SON MAAŞLARI SERMAYE OLDU
Ömer Günay şöyle anlatıyor; "2001 krizinde Türkiye şartlarının kötüye gitmesi ve bu şartların daha da kötü olabileceği endişesi ile kendi işimizi yapma kararı aldık. Fakat gücü kendi elimizde tutabilmemiz için üretici olmamız gerektiğini düşündük. Bunun için de bugünün Türkiye'sinde en az 200 bin - 250 bin TL sermaye gerektirmekte idi. Bizde de böyle bir kapital olmadığı için son maaşlarımızın toplamı olan 17 bin 350 TL'lik sermaye ile Hindistan'dan kibrit ithalatı işine girdik. Bu işte fiyatta rekabetçi olmamız anladığımız kadarı ile birilerinin işine çomak soktuğu için "ölüm" tehtidler alana kadar devam etti." Bunun üzerine 2005 yılında Can ve Berat Kırdar adlı iki ortağıyla birlikte kurduğu Pan Börek ile pizzanın tahtını sallamayı hedefledi. Önce beş yıldızlı oteller, USAŞ, marka pastane ve büyük marketlerde satışa başlayan ortaklar, 2008 yılından itibaren ise internet üzerinden satış yapmaya başladılar. Kısa sürede ise "bir alana bir bedava" kampanyasıyla satışlarını patlattılar.

Faaliyet alanları:
- Ev Servisi: Pan Börek
- Butik Börek Mağazası: Pan Börek Plus
- AVM içi Stant: Pan börek Express
- Dükkan önü El Arabası: Pan Börek Mini Express

BÖREK SİPARİŞ VERENE İKİNCİSİ İSTEDİĞİ ADRESE HEDİYE GÖNDERİLİYOR
2009 yılına kadar börek sektörünün en büyük tedarikçilerinden biri olarak faaliyet gösteren şirket, artık internet üzerinde direkt tüketiciye ulaştırarak toptancı kimliğinden sıyrılmaya çalışıyor. Pan Börek projesiyle eve servis yapan zincir pizza markalarına rakip olmayı hedeflediklerini vurgulayan Can Kırdar, "Bir alana bir bedava" kampanyası yapan şirket, börekleri 3 kiloluk paketlerde satıyor. 3 kiloluk bir böreğin fiyatı ise 26.90'la 31.90 TL arasında değişiyor. Normal pastanelerde böreğin kilosunun 14 TL olduğunu, marka böreklerde ise bu rakamın 18- 20 TL'ye kadar çıktığını anlatan Kırdar, "Biz bir de bir alana bir tanesini hediye ediyoruz. Diyelim mi siz 6 kilo börek bana fazla diyorsanız, hediye böreği farklı bir adresteki yakınınıza ücretsiz götürüyoruz. Türkiye'de bu uygulamayı hayata geçiren ilk şirket biziz" diyor.

Bursa'ya üretim yetkisi
Bursa ile anlaştığımız firma, Türkiye'nin önde gelen catering firması, İbrahim Zeytingözü'nün 65 bin kişiye yemek veren firması. Bu firmayı dünyaca ünlü Sofra Grubu satın aldı. Şimdi de ellerindeki kapitali işe çeviriyorlar. Bursa'ya üretim, marka kullanım ve franchise verme yetkisi verdik. Can Kırdar; "Geçen yıl 2 milyon TL'lik ciroya ulaştıklarını, 2009'da bu seviyeyi korumak istediklerini söylüyor" dedi.