Arkas yelkenleri açtı, denizde zaman yolculuğu başladı

Denizcilik tarihinin önemli eserlerinden Kybele gemisi Arkas'ın sponsorluğunda İzmir- Foça-Marsilya'da tarihe yolculuk yapacak

Pazartesi 25.05.2009
ABONE OL
TAM 2 bin 400 yıl önce döneminin usta denizcileri ile yelken açan bir gemi yolculuğuna kaldığı yerden devam ediyor. Bu antik çağ gemisi "İzmir-Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk" projesi çerçevesinde yeniden inşa edildi. Üstelik tüm arkeolojik veriler dikkate alınarak. Arkas ve 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği tarafından yürütülen proje kapsamında yapılacak rotanın uzunluğu 1700 deniz mili. Oldukça hızlı yol alan yelkenli ve kürekli Kybele gemisi, her iki yanda 10'ar kişi olmak üzere toplam 20 kürekçi ile yol alacak. Fransa'da 2009 Türkiye Yılı'nın başlangıcı olarak kabul edilen 1 Temmuz günü Marsilya'ya varacak olan gemi, yuvasına 2010'da dönecek. Böylece İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine de destek verecek.

TÜRKİYE YILINA ÖZEL

Marsilya'da İzmir Kayığı'nın filoya katılmasıyla Kybele ekibi Fransa Su yolları üzerinde bulunan Fos Arles Avignon, Valance, Vienne, Lyon, Villefrance, Macon, Chalon, Balloy şehirlerinden geçerek Paris'e ulaşacak. Uğrak yapılacak limanlarda ve Paris'te halka açık bilimsel ve kültürel etkinlikler ile kültürlerarası ortak noktalara değinilerek projenin amaçlarına dikkat çekilecek. Fransa'daki, "2009 Türkiye Yılı'' etkinliklerinden sonra ise Tuna Nehri üzerinden İstanbul'a dönülecek. Projenin Arkas için büyük bir önemi var aslında. 2010 yılının ayrı bir önemi var Arkas için. Ailenin İzmir'e gelişinin 300'üncü yılına olması nedeniyle manevi bir önem taşıyor.

Tuna'dan Karadeniz'e bir ilk

DÖNÜŞ yolu da oldukça güzel aslında, Fransa'dan Tuna Nehri'ne geçilerek Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Romanya'nın Köstence Limanı'na varılacak. Bir sonraki rota ise Karadeniz. Daha sonra İstanbul'a gelecek olan gemi, Avrupa su yollarını kullanarak Karadeniz'e inecek. Aslında bu rota da Türkiye denizcilik tarihinde bir ilk.