Haber turu

Pazartesi 25.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 25.05.2009
ABONE OL
AVRUPA'NIN en büyük altın madeni konumunda olan Uşak-Kışladağ Altın Madeni'ni işletmekte olan Tüprag Metal Madencilik Şirketi Müdürü Mehmet Yılmaz, altın sektöründe bugüne kadar keşfedilen yataklarda üretime başlanması halinde Türkiye önümüzdeki 10 yıl içinde yılda 100 ton altın üreten ülke konumuna gelebileceğini kaydetti. Yılmaz, bunun anlamının bugünkü fiyatlarla yılda 1.5 milyar dolarlık bir altın üretimi olduğunu belirterek, böyle bir üretimin ülke ekonomisine katkısının çok büyük olduğunu kaydetti. Tüprag, 2008 vergi rekortmenleri arasında 19.2 TL ile 84'üncü sırada yer aldı

Adres teyit süresi 1 Eylül'e uzatılıyor
BANKALAR, PTT, sigorta şirketleri, aracı kurumlar eski müşterilerinin kimlik ve adres bilgilerini teyit süresi, 3 ay daha uzatılıyor. Bankaların isteği üzerine hazırlanan tebliğ taslağına göre 1 Nisan 2008 öncesi açılan hesaplarla ilgili olarak, daha önce de 5 ay uzatılmış olan bilgi güncelleme süresi, 1 Eylül'e genişletiliyor. Maliye Bakanlığı yetkilileri, kimlik tespitiyle ilgili bilgi güncellemesine ilişkin süre uzatımını bankaların talep ettiğini bildirdi.

Taklit ürünlerin cirosu milyar doları buluyor

TESCİLLİ Markalar Derneği (TMD) Başkanı Vehbi Kahveci, Türkiye'de taklit ürünlerin cirosunun milyar dolarları bulduğunu, sadece yaz aylarında sahil bandında 300 milyon dolarlık tekstil ve aksesuvar taklidi olduğunun bilindiğini söyledi. Markalar Kanunu'nun 21 Ocak 2009'da çıktığını hatırlatan Kahveci, firmaların yeterince duyarlı olmaması nedeniyle taklit ürünlerin arttığını ileri sürdü. Yasayı eleştiren Kahveci, marka sahiplerini savcılığa başvurmaya çağırdı.