Haber turu...

Pazartesi 25.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 25.05.2009
ABONE OL
Hedefi tutturamadı görevden ayrılıyor
ROCHE Türkiye Genel Müdürü George Hadjiev, hedefleri tutturamadığı gerekçesiyle sözleşme süresinin dolduğu 1 Haziran itibariyle görevden ayrılıyor. Hadjiyev, Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) yüksek fiyattan ilaç sattığı gerekçesiyle genel müdürlük görevine son verilen Faruk Yöneyman'ın yerine getirilmişti. Hadjiyev'den boşalacak koltuğa Abdi İbrahim'in Genel Müdürü Dr. Süha Taşpolatoğlu'nun geçeceği öğrenildi. Dünyanın en büyük ilaç şirketleri sıralamasında 96'ncı sırada yer alan Abdi İbrahim, 2003'ten bu yana ciro ve toplam kutu satışında Türkiye ilaç sektörünün lideri konumunda.

Yerli obüsleri FNSS ve Aselsan üretecek
SAVUNMA
Sanayisi Müsteşarlığınca (SSM) proje çalışmaları sürdürülen ve T-155K-M (Fırtına) Kundağı motorlu obüsler için mühimmat aracı ihalesine teklif veren firmalar belirlendi. Buna göre, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının görev etkinliklerinin ölçüde artırılması amacıyla üretimi tamamen yerli imkanlarla gerçekleştirilen T-155k-M obüsleri takviye araç üretiminde FNSS Savunma Sistemleri A.Ş ile Aselsan görev alacak. Savunma Sanayii Müsteşarlığı;nın belirlediği program çerçevesinde üretimi ASELSAN başta olmak üzere tamamen yerli imkânlarla gerçekleştirilen 55 K-M Fırtına obüsü atış kontrol sistemleri, fırtına obüsünün tüm işlemlerinin bilgisayar yardımıyla yerine getirilmesine olanak sağlıyo

Türk lisanslı ilk kamyonet Körfez'e ihraç edilecek
ESKİŞEHİR'DE
kurulu Hisarlar AŞ tarafından 3 yıllık bir çalışma sonucu "Hiscar'' adıyla prototipi üretilen ilk Türk lisanslı kamyonetin ismi "Turkar'' olarak değiştirildi. Hisarlar AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fazlı Türker, Turkar adı ve logosu için dünyada sadece Türkiye'de yaşayan ve nesli tükenmek üzereyken koruma altına alınan Anadolu ceylanından ilham aldıklarını söyledi. Kriz nedeniyle ilk etapta düşündüklerinden daha az yani yılda 300 adet araç üreteceklerini kaydeden Türker, Haziran ayındaki lansmandan sonra Turkar'ın öncelikle Körfez ve Afrika ülkelerine ihraç edileceğini kaydetti. 5 yıl sonra yılda 5 bin araç üretmeyi planladıklarını ifade eden Türker "Hedefimiz ürünün yarısını yurt dışına satmak. Körfez ülkeleri ve Afrika bizim için çok iyi pazarlar. Suudi Arabistan ile şimdiden distribütörlük için sözlü bir anlaşma yaptık'' dedi.