ÖTV fırsatı lüks araç satan galericiyi ucuz otoya yöneltti

Distribütör firmalar yurtdışından yeterli araç bulamayınca, galericilere gün doğdu. Lamborghini, Ferrari gibi lüks araç satışı yapan galericiler ÖTV fırsatından yararlanmak için ilk kez ucuz oto getirdi

Pazartesi 25.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 25.05.2009
ABONE OL
Mart'ın ikinci haftasında yürürlüğe giren ÖTV indirimi, otomobil pazarını canlandırdı. Özellikle 1600 cc'ye kadar olan otomobillerin fiyatları ÖTV indirimiyle yüzde 15 ucuzlayınca, bu otomobillere olan talep patladı. Müşterinin talebine yetişemeyen firmaların elinde özellikle ÖTV indiriminden yararlanan otomobil kalmadı. Bu durumu fırsat bilen grey market diye bilinen galericiler (Bir kişi ya da şirketin malın üreticisiyle bağlantısız olarak bir malı bir ülkede satın alıp, başka ülkede satması olayına denir), yurtdışından buldukları 1600 cc ve altı hacmindeki otomobilleri ithal edip Türkiye'de satmaya başladı. Fiyatı 100 binlerce euroyu bulan lüks otomobilleri distribütör garantisi olmadan ithal edip satış yapan bayiler, ÖTV fırsatını değerlendirmek için ilk kez fiyatları 30 bin TL olan küçük otomobillere yöneldi. Bu durum hem distribütörlerde hem de ana firmalarda sıkıntı yarattı. VW distribütörü Doğuş Otomotiv de benzer bir sıkıntıyla karşılaştı.

ALMANLAR UYARDI

Volkswagen Genel Müdürü Vedat Uygun, Almanların grey marketçilerin Türkiye'ye otomobil sokmaya çalıştıkları konusunda kendilerini uyardıklarını söyledi. Almanya'da Volkswagen'in merkezinden gelen telefonla grey marketçilerin 258 VW marka otomobilin gemiyle Türkiye'ye doğru yola çıktığını öğrendiğini belirten Uygun, "VW'nin başta Almanya olmak üzere Avrupa'da satışları iyi. Bu yüzden istediğimiz araçları alamıyoruz. Böyle olunca grey marketçiler 15 Haziran'a kadar sürecek ÖTV indiriminden yararlanmak için Avrupa'dan otomobil aramaya başladılar. Şu anda 258 VW marka araç yola çıkmış. VW bu konuda bizi uyardı. Ancak, araçların hangi model olduğunu ve kim tarafından Türkiye'ye getirildiğini bilmiyoruz" dedi. Uygun, daha önce VW Caddy modelinde benzer bir olayın yaşandığını, bir galericinin 2 bin 500 araç getirdiğini kaydetti.

Ağabeyi Golf'e benzeyen Polo Eylül'de geliyor
VW'NİN küçük sınıftaki temsilcisi Polo, 5'inci nesliyle otomobil severlerin karşısına çıkıyor. Eylül ayından itibaren Türkiye'de satışa sunulacak olan Yeni VW Polo'da 1.4 lt 85 bg'lik benzinli motor ile 1.6 lt 90 bg'lik dizel motor seçeneği olacak.

TÜRK DİREKTÖR

Ar-Ge Direktörü Aykut Gönderman isimli bir Türk olan yeni nesil Polo'nun ön kısmında VW'nin yeni ürün tasarımının izlerini görmek mümkün. Aracın iç mekânının tasarımında da ağabeyi Golf'ün kokpitinden esinlenilmiş.

Almanlara ÖTV'yi anlatamadık

BAŞTA Almanya olmak üzere Avrupa pazarında VW'nin satışlarını artırdığını belirten Vedat Uygun, bu yüzden yeni araç bulmakta zorlandıklarını söyledi. Ocak-Mart döneminde VW Binek Araç'ın yüzde 6.3 olan pazar payını yüzde 7.4 çıkardığını anlatan Uygun, "Almanya'daki hurda teşviki işe yaradı. VW iyi satış yapıyor. Böyle olunca biz araç bulmakta zorlanıyoruz. ÖTV indirimi 15 Haziran'da sona eriyor. Onlarda ise teşvik yıl sonuna kadar. Bu yüzden Türkiye'deki ÖTV uygulamasını Almanlara anlatmakta zorlandık. İndirimden yararlanmak için bu tarihe kadar otomobilin Türkiye'de olması gerektiğini söyledik. Türkiye koşullarını üç defa anlatmak zorunda kaldık" dedi.

Yerli otoya ithalatçılardan destek
ÖTVindiriminin etkisiyle Nisan ayında yerli otomobil satışlarında yaşanan artış, Türkiye'nin en büyük otomotiv distribütörünü bile memnun etti. Doğuş Otomotiv VW Genel Müdürü Vedat Uygun, ÖTV indiriminin devam etmesi için hükümetin yerli oranını çok dikkatli takip ettiğini belirterek, "Eğer hükümet desteğinin 16 Haziran'dan sonra da devam etmesini istiyorsak yerli oranı kuşkusuz düşmemeli. Bu yüzden biz nisandaki yerli artışından memnunuz. Yurtdışından çok fazla araç bulunamadığı için mayıs ayında da benzer oranlar olacaktır. Umarım hükümet bunu görür" dedi.