Kapıcı deyip geçmeyin...

Ekonomik kriz ve işsizliğin konuşulduğu bir dönemde apartman ve sitelerde görev yapacak kapıcıların da kalifiye, kültürlü, temizlikten anlayan ve doğalgaz sertifikası sahibi olması isteniyor.

Salı 02.06.2009 10:42
Güncelleme: Salı 02.06.2009 11:50
ABONE OL
Dünyada etkili olan ekonomik durgunluk nedeniyle Türkiye'de de birçok sektörde yaşanan işten çıkarmalar yüzünden çok sayıda kişi işsiz kalıyor.

İşten çıkarılanlar, yeni bir ekmek kapısı bulabilmek için çaba harcarken işçi arayan iş verenler ise adaylarda birçok özellik arıyor. İş verenler, eleman alırken kalifiye ve o alanda eğitim yapma şartını önde tutuyor.

Bu kapsamda, birçok kişi tarafından yapılması en kolay işler arasında gösterilen kapıcılık mesleği için de artık şaşırtıcı özellikler isteniyor. Yöneticiler, aradıkları kapıcı için özellikleri sıraladıklarında sitede yaşayanlar kadar işe talip olanlar da şaşırıyor.

Kapıcılık aslında asgari ücret verilen işler arasında en iyisi olarak görünüyor. Sitenin kapıcı dairesine yerleşen kişi kira vermiyor, bazı durumlarda su ve elektrik parası bile ödemiyor. Bu maliyetler olmadığında ise kapıcının aldığı asgari ücret geçimini sağlamaya az da olsa yetiyor.

Apartman ve sitelerde çalışacak kapıcıların da fabrikalarda olduğu gibi kalifiye olması isteniyor. Kapıcılıktan anlaması gereken kişinin, bir temizlik şirketinde çalışmış, kültürlü, doğalgaz sertifikası sahibi olması gerekiyor. Derli, toplu ve düzenli olması gereken kapıcının, kitap ve gazete okumayı seven, günlük gelişmeleri yakından takip eden biri olmasını isteyenler de çıkıyor. Birçok yönetici güvenliği ön planda tutarken, onlarca daire ile ilgilenecek kapıcının ve yakınlarının herhangi bir suça karışmamış olması şart olarak istenebiliyor.

Bazı site yöneticileri, aradıkları kapıcı için Türkiye İş Kurumunun ilgili birimlerine başvururken, bazıları da gazeteye ilan veriyor. Son dönemlerde kapıcılık için başvuranların başında, tekstil ve temizlik işçileri geliyor.

Türkiye İş Kurumu Bursa İl Müdürlüğü yetkilileri, kapıcılık için de artık, diğer birçok meslek dalında olduğu gibi en az lise mezunu olmanın şart koşulduğunu söyledi.

Kapıcı arayanların, askerliğini yapmış, evli gençleri tercih ettiğini belirten yetkililer, temizlikten, servisten anlayanların, oturmasını kalkmasını bilenlerin istendiğini anlattı.

Kalorifer ve doğalgaz sertifikasının da artık vazgeçilmez olduğunu belirten yetkililer, şunları kaydetti:

''Bizden, bir kapıcı için gerekli ana özellikler çerçevesinde talep geliyor. Biz, iş arayan belirli özellikleri taşıyan kişileri site ya da apartmanlara yönlendiriyoruz. Onlar istedikleri diğer özelliklere göre gönderdiklerimiz arasında seçiyor. Kişiden adli sicil kaydı isteyen de diğer bazı belgeleri talep eden de oluyor. Ancak son yıllarda kapıcılık için aranan şartların ağırlaştığı ortada.''