Perakendede kazan kaynıyor

Perakendeciler Cannes'da Boyner'in "Satışlar iyi gidiyor" sözlerine "Talihsiz açıklama" diye karşılık verdi. İndirim Yasası ile ilgili de fikirlerinin sorulmamasını eleştirdi

Salı 02.06.2009
Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
Mayısı'n son haftası hem nefes almak hem de bir araya gelip 2009'un ikinci yarısı konusunda fikir alışverişinde bulunmak için Fransa'nın Cannes şehrinde biraraya gelen Türk perakendecilerin gündeminde 2 konu vardı: İndirim Yasası Taslağı, Cem Boyner'in geçen hafta verdiği 'işler iyi gidiyor' demeci. Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı ve İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, Cem Boyner'in "Hepimiz birbirimize destek olmaya başladık. Kiracılar, AVM sahipleri, tedarikçiler zincirin halkaları olduğunu gördü. Rakibimizin bile ne kadar önemli olduğunu gördük. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz. Herkes pamuk gibi oldu. Güvenle iş yürütüyoruz" sözlerini eleştirdi. Abdullah Kiğılı, "Cem Boyner'in beyanatına katılmıyorum, satışlarda kesinlikle artış yok" derken Yalçın Ayaydın "İyi giden bir şey yok. 2010'da bilinen markaların yüzde 50'si piyasadan silinecek. Bakalım bu konuşanların 2009 bilançoları nasıl olacak" dedi. Olumlu mesaj vermekle gerçekleri saptırmanın farklı şeyler olduğunu söyleyen Kiğılı, "Parasızlıktan atölyeler kapanıyor. 'Güvenle iş yürüyor' diye bir şey olabilir mi? Eğer güvenle iş yürüyorsa bankalar niye bize güvenmiyor?" diye konuştu.

'TOBB SIKINTIMIZI BİLEMEZ'
Tartışılan diğer konu ise indirimlerin yılın belli dönemleriyle sınırlayan yasa taslağı. Taslak için "Sektöre sorulmadan hazırlandı" diyen Kiğılı bakanlığın perakendeyi TOBB'a sormasını da "Onlar ne bilir benim sıkıntımı. Topla 10-15 adam perakendeden ona göre çözüm üret" sözleriyle eleştirdi. İndirim ve kampanyalar yüzünden kârsız satış yaptıklarını belirten Beta Ayakkabı Yönetim Kurulu Üyesi Özlem İkiışık da "Giderler yüksek, kâr düşük. Kampanyalarla tüketiciye ulaşılıyor. İndirimler bir düzene girmeli, tüketicinin kafası karıştı" dedi.

NOUMA FB'Lİ KİĞILI'YI YAKALADI VE ÖPTÜ
Konferansın sürprizi, renkli kişiliğiyle Beşiktaşlı taraftarların sevgilisi, eski golcü Pascal Nouma'ydı. Arkadaşlarının 'Fenerbahçe'nin çiçeği burnunda yönetim kurulu üyesi' diye ihbar etmesi üzerine Kiğılı Nouma'dan kaçmaya çalıştı. Ancak eski formunda görülen Nouma, kaçmaya çalışan Kiğılı'yı yakaladı, 'Öpeceğim' dedi ve öptü.

'ABDULLAH' FIRSAT OLDU
İstinye Park'ta açtığı "Abdullah Kiğılı" adlı mağazasının özellikle Arap müşterilerin ilgisini çektiğini belirtiyor Abdullah Kiğılı... "Yıllarca soyadımdan çektim şimdi ismimin keyfini sürüyorum. Arap ülkelerinde çok tutuluyoruz, 'Bizden birisi' diye mağazaya giriyorlar" diyen Kiğılı, Kahire'deki mağazanın 3 gün hınca hınç dolduğunu söyledi.