General Motors, Hummer'ı Çinli Sichuna Tengzhong'a satıyor

Haziran ayında Hummer birimini satma çabası sonuçsuz kalan General Motors bu kez Çinli Sichuna Tengzhong şirketi ile prensipte anlaştı. Fiyat ise açıklanmadı

Salı 03.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009
ABONE OL
Bir zamanlar ABD'nin ekonomik gücünün sembolü olan General Motors (GM) varlıklarını satmaya başladı. Pazartesi günü iflastan korunma başvurusunda bulunan GM, arazi araçları üreten Hummer birimini satmak için Çinli otomotiv şirketi Sichuna Tengzhong ile anlaştı. 2005'de kurulan şirketin kamyon, yol ve köprü yapım ekipmanları ürettiği belirtildi. Fiyat ve diğer detaylar hakkında açıklama yapılmazken GM'in başta Kaliforniya'daki Shreveport fabrikası olmak üzere bazı fabrikalarında 2010 yılına kadar Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery şirketi için Hummer üretimine devam edeceği öğrenildi. GM zararını azaltmak için haziran ayında Hummer birimini satışa çıkarmış ancak talip çıkmamıştı. Hummer'in satış sürecinin üçüncü çeyreğe kadar tamamlanacağını tahmin eden General Motors, 3 binden fazla Amerikalı işçinin güvence altında olduğunu ifade etti. GM 2008 yılında ABD'de bir yıl öncesine göre yüzde 51 düşüşle 27 bin 485 Hummer sattı. Hummerların fiyatları 31 bin dolardan başlıyor,72 bin dolara kadar çıkıyor.

15 MİLYAR $'LIK ACİL YARDIM
Öte yandan New York Manhattan İflas Mahkemesi hakimi Robert Gerber, General Motors'un (GM) acil olarak 15 milyar dolar alabilmesine ve varlık satışına geçici onay verdi. Yeniden yapılanan General Motors'da yüzde 60 pay sahibi olan ABD yönetimi şirketin iflas sürecinden 60 ila 90 gün arasında çıkmasını hedefliyor. GM'nin iflas sürecinde daha sade bir "yeni GM" ve "eski GM" olarak ikiye ayrılması planlanıyor. Şirketin mahkeme gözetiminde tasfiye edilmesi tasarlanan kapasite fazlası fabrikaları ve donanımları "eski GM" bünyesinde kalacak. GM, Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, Daewoo markalarına odaklanacak. Hummer'in yanısıra Saab ve Saturn satılacak. Pontiac'ın üretimi durdurulacak.

OPEL ÇALIŞANININ KADERİ EYLÜL'DE BELLİ OLACAK
OPEL'İN
Kanadalı Magna International tarafından devralınmasının ardından işinden olacak çalışanların kaderi 3 aydan önce belli olmayak. Opel ve İngiliz Vauxhall şirketinde yaklaşık 2 bin 500 kişinin işten çıkartılması beklenirken hangi çalışanın işine son verilip verilmeyeceği Eylül'e kadar sürüncemede kalacak. Opel sözcüsü yaptığı açıklamada Opel'in Kanadalı otomotiv parça üreticisi Magna International'ı satışıyla ilgili tüm işlemler tamamlanmadan işten çıkarmalarla ilgili bir açıklama ve işlem yapılmayacağını söyledi. Sözcü, ara anlaşmanın Haziran sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini fakat nihai anlaşmanın Eylül'den önce olmayacağını kaydetti.

ÇİN'DE 30 YENİ MODEL ÜRETİLECEK
GM'NİN hızla gelişen operasyonlarının olduğu Çin'in, iflas sürecinden etkilenmeyeceği belirtildi. GM Çin'in Yöneticisi Kevin Wale, ABD'deki fabrikalar kapanırken, Çin'de 5 yıl içinde yeni bir fabrika açmayı planladıklarını söyledi. Wale, GM Çin'in 5 yıllık planı çerçevesinde, yıllık satışları ikiye katlamayı ve 30 yeni model üretmeyi planladıklarını ifade ederek, "Bizim operasyonlarımız ayrı ve kârlı, çok iyi fonlanmış durumda ve gelecekteki yatırımlar için de fonlarımızı oluşturduk. Büyüme aktivitemizde herhangi bir değişiklik beklemiyoruz'' diye konuştu. Çin'in en büyük otomobil üreticilerinden biri olan GM, bu yıl 5 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 artışla 670 bin araç sattı.