Koç Holding, 1 milyar $'a Tüpraş'ı yeşillendirecek

Orman yangınlarına çözüm bulmak için yaratılan 'Yeşil Bilgi Platformu'nun destekleyicisi Koç Holding, üç - dört yıllık süreçte Tüpraş'a 1 milyar dolarlık çevre yatırımı yapacak

Çarşamba 03.06.2009
ABONE OL
Koç Holding daha çevreci bir yapıya bürünmek için kolları sıvadı. Holding bankacılıktan, enerjiye ve bilişime kadar tüm grup şirketlerinde çevreye kaynak ayırmaya başladı. Kaynaktan en büyük payı da Türkiye'nin en büyük sanayi şirketi olan Tüpraş alacak. Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, Tüpraş'a 1 milyar doların üzerinde kaynak aktaracaklarını belirtti. Koç Bilgi Grubu'nun sosyal sorumluluk kapsamında oluşturduğu 'Yeşil Bilgi Platformu'nun bilgilendirme toplantısında konuşan Ali Koç, zamanlama olarak da üç veya dört yıllık bir süreci hedef gösterdi.

ALTI PROJE GELİYOR

Tüpraş'ın halihazırda planladığı çevre yatırımları içinde atık su geri kazanım, rüzgar santralı, dizel kükürt giderme üniteleri, benzin iyileştirme , fuel oil dönüşüm ve atık çamurlarının iyileştirme yöntemlerinin belirlenmesi projeleri öne çıkıyor.

'YAZ YANGIN MEVSİMİ OLMASIN'
KOÇ
Holding'in diğer çevre projelerinden biri olan 'Yeşil Bilgi Platformu' da sezonu açtı. Yaz aylarında sayıları gittikçe artan orman yangınlarını önlemek için yola çıkan Yeşil Bilgi Platformu'nda Çevko, Tema, Deniz Temiz Derneği-Turmepa ve WWF-Türkiye de buluyor. Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, istatistiklere göre Türkiye'de orman yangınlarının yüzde 81'inin ''yangın mevsimi'' olarak adlandırılan Haziran ve Ekim ayları döneminde gerçekleştiğini belirterek, ''Türkiye'de bu yaz 'yaz mevsimi yangın mevsimi olmasın' diyoruz'' dedi.

'HER 10 YILDA YUNANİSTAN KADAR ORMAN YOK OLUYOR'
ALİ KOÇ, Burgazada'da 2003'te çıkan orman yangınında 87 hektarlık alanın yaklaşık 40 hektarının kaybedildiğini, 20 bin ağaç ve 13 evin kül olduğunu ve yangının maliyetinin 1 milyon lirayı aştığını anımsattı. Ali Koç, dünyada her yıl yaklaşık 13 milyon hektar ormanın kaybedildiğini, her 10 yılda Yunanistan büyüklüğünde bir bölgenin yok olduğunu söyledi. Türkiye'nin yangın açısından riskli bir Akdeniz ülkesi olduğunu belirten Koç, 1992-2001 arasında kaybolan ormanlık alanların Türkiye'de ortalama 14 bin, Fransa'da 19 bin, Yunanistan'da 55 bin, İtalya'da 98 bin, İspanya'da 140 bin hektar olarak belirlendiğini kaydetti.