'Özel girişim için her türlü önlemi alıyoruz'

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, krizin etkilerinin azaltılması için yapılan reformlarla özel girişimciliğin önünü açmak için önlem aldıklarını söyledi

Salı 03.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009
ABONE OL
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, dünyadaki finansal krizin, İslam Kalkınma Bankası'nın (İKB) işlevini artırdığını söyledi. Türkmenistan'ın Başkenti Aşkabat'ta Cuma gününden beri süren İKB Yıllık Toplantılarında resmi açılış dün yapıldı. Sergi Köşkü'nde yapılan törenin açılışına Türkmenistan Devlet Başkanı da katıldı. 56 ülkeden 760 temsilcinin katıldığı toplantının açılışında konuşan Berdimuhamedov, İK'nin ekonomik gelişime, özel girişimciliğe, uluslararası ticareti geliştirmeye, halkın refah seviyesini yükseltmeye, yoksulluğu azaltmaya yönelik önemli katkılarda bulunduğunu belirtti. Berdimuhamedov, ülke olarak İKB'nin başarılı olması için her desteği verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi. Türkmenistan'ın bağımsızlık döneminde büyük başarılar kazandığını, krizin etkilerinin azaltılması için de ekonomide reformlara başladığını anlatan Berdimuhamedov, reformlar çerçevesinde aşamalı şekilde pazar ekonomisine geçildiğini, özel girişimciliğin önünün açılması için önlemlerin uygulamaya konulduğunu bildirdi.

ÇANAKCI'DAN İKB'YE ÖNERİLER
- İKB reel sektöre odaklanmalı. Özellikle KOBİ finansmanına destek vermeli ki gelir üreten ve istihdam yaratan projelere katkıda bulunulsun.
- Sağlığa ve eğitime daha çok katkı vermeli. Bu şekilde sosyal kalkınmaya katkı sağlanır.
- İKB, program finansmanına başlamalı. Bunu üyelerin reform çabalarına katkı için yapmalı.
- Banka, sermaye artırımına gitmeden, sermayesini etkin kullanmalı. Yüksek likidite politikası gözden geçirilmeli.
- Fakirliğin azaltılmasında rol almalı.

ÖNCELİK FİNANSMAN AÇIĞI OLMALI
HAZİNE
Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı da İKB toplantısının açılışında bir konuşma yaptı. İKB'nin başta KOBİ'ler olmak üzere reel sektöre odaklanmaya ve destek olmaya çağıran Çanakcı, mevcut durum dikkate alındığında sermaye akımlarının azalması ve borçlanma maliyetlerinin yükselmesinin gelişen ülkelerin altyapı yatırımlarını ve fakirliğe karşı mücadelelerini zorlaştırdığını da kaydetti. Krizin zorluklarıyla baş edebilmek için kalkınma bankalarının bazı stratejiler geliştirdiğini ve programlarında esnekliklere gittiklerini anlatan Çanakcı, en önemli önceliğin de özel sermayenin çekilmesiyle oluşan finansman açığının kapatılması olduğunu dile getirdi.