Turizm Bakanlığından işçilere müjde!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın otellerin kışın personel çıkarmaması için, 'Kış aylarında işçilerin sigorta primlerini biz ödeyelim' açıklaması hem turizmcileri hem de işçileri mutlu etti. Alınan kararla 6 ay açık olan otellerin çoğu yıl boyu işletmesini açık tutacak.

Çarşamba 03.06.2009 10:18
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009 10:20
ABONE OL
Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Nüvit Özkan (KONTİD), çok geç alınmış olsa da kararın sektöre olumlu yansıyacağını söyledi. Turizmin Türkiye genelinde istihdam yaratan bir sektör olduğunun altını çizen Özkan, alınan karar sayesinde kışın açık olan otel sayısında ciddi artış yaşanacağını dile getirdi.

Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Mustafa Kahya, otellerde sezonluk çalışan işçilerin alınan kararla yıl boyu iş sahibi olacaklarını ifade etti. Her yıl otellerin yaz aylarında kalifiyeli, yabancı dil bilen eleman arayışı içerisine girdiğini belirten Kahya, "Turizm Bakanlığı'nın sigorta primi açılımı, sektörde bayram havası yarattı. Atık kışın kapandıktan sonra yaz sezonunda açılan oteller personel arayışına girmeyecek. Personellerle işverenler arasında uyum problemi sona erecek. Sürekli aynı elemanla çalışan işletmeler daha kaliteli hizmetler verebilecek." dedi.

Otelde işçi olarak çalışan Hüseyin Çakmak, bakanlığın almış olduğu kararın mutluluk verici olduğunu söyledi. Kışın oteller kapandığı için çoğu kişinin işsiz kaldığını ve iş bulmak için farklı bölgelere gittiğini anlatan Çakmak, "Çok mutluyuz. Kışın kapanan otellerden dolayı çalışanlar geçici işçi olarak görülüyordu. Sigorta primi desteğiyle hem yıl boyu güvencede olacağız hem de işimiz sürekli hale gelecek." diye konuştu.
Albayrak Otel Sahibi ve Oba Otelciler Birliği Başkanı Hızır Bozdoğan, sezonluk açmış olduğu oteli alınan karardan sonra yıl boyu açacağını söyledi. Alınan kararın turizm ve bölge açısından çok olumlu bir gelişme olduğunun altını çizen Bozdoğan, "Bugüne kadar otelciler sigorta primlerini ödeyemedikleri için personellerini işten çıkarıyorlardı. Şimdi otelciler hem elindeki kalifiyeli personelleri başka otellere kaptırmayacak hem de otel yıl boyu açık kalacak. Kışın açık olan otellerde de devamlı müşteri potansiyeli oluşacak." değerlendirmesini yaptı.