Halkın enflasyonu 'gaza' geldi

Krizin etkisiyle enflasyon düşmeye devam ediyor. Tüketici fiyatları Mayıs'ta % 25'lik doğalgaz indiriminin etkisiyle yıllık % 5.2'ye indi

Çarşamba 04.06.2009
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009
ABONE OL
Küresel kriz, talebin daralmasıyla enflasyona düşüş rekorları kırdırıyor. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), Mayıs'ta yüzde 0.64 artarken, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 0.05 geriledi. Ekonomistler, TÜFE'nin yüzde 0.45, ÜFE'nin ise yüzde 0.7 artmasını bekliyordu. Yıllık bazda ise TÜFE yüzde 5.2'ye gerileyerek 1970 yılından bu yana en düşük değeri aldı. TÜFE'nin düşüşünde doğalgaz indirimleri etkili oldu. Mayıs'ta yapılan yüzde 25'lik doğalgaz indirimi enflasyonu 0.25 puan aşağı çekti. ÜFE, Mayıs'ta da sürpriz yapmaya devam etti. Nisan'da 60 yıl aradan sonra ilk kez eksi değer alan ÜFE, Mayıs'ta yüzde 2.46 düştü. Beş aylık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 1.71, üretici fiyatlarında 2.3 oldu. Çekirdek enflasyonda da düşüş sürdü. Merkez Bankası'nın faiz kararları için yakından takip ettiği Özel Kapsamlı Tüfe (I), 1 puana yakın düşerek yüzde 3.2 oldu.

GİYİM FİYATLARI FIRLADI

Ana harcama grupları itibariyle TÜFE'ye bakıldığında en yüksek artış yüzde 11.5 ile giyim ve ayakkabı grubunda yaşandı. Giyim grubundaki artış, TÜFE'yi 0.79 puan artırdı. Eğer giyimde bu kadar yüksek bir artış olmasaydı TÜFE Mayıs'ta eksi çıkabilirdi. Aylık bazda düşüşün devam etmesine rağmen, yıllık bazda en yüksek artış hala konutta gözleniyor. Yıllık bazda TÜFE'de en yüksek artış yüzde 11.79 ile konut grubunda oldu

TARIMDA YÜZDE 3.7 ARTIŞ
ÜFE'nin sürpriz yaparak eksi çıkmasında yatırım malı üretimi yapan sektörlerdeki sert fiyat düşüşleri etkili oldu. Elektrikli makine imalatından yüzde 4.9, iletişim cihazlarında yüzde 4.27, büro makinelerinde ise yüzde 2.8 düşüş yaşandı. Ana sektörler olarak bakıldığında tarımda yüzde 3.7 artış olurken, sanayide 0.89'luk düşüş yaşandı.

'ENFLASYONDA EN İYİ GERİDE KALDI'
FORTİS
Bank Başekonomisti Haluk Bürümcekçi'ye göre enflasyonda en iyi geride bırakıldı. "Geçici vergi indirimlerinin süresinin dolmaya başlaması, otomobil ve beyaz eşya fiyatları enflasyona olumsuz etkide bulunabilir" diyen Bürümcekçi, "Zaten Mayıs'ta da otomobil fiyatlarında yüzde 1.2, ev aletlerinde yüzde 0.5 artış görmemiz, burada artık düşüş alanının kalmadığının işaretidir. Bunun yanında, olumlu baz etkisi de yılın geri kalanında olmayacaktır" dedi. Haluk Bürümcekçi, son enflasyon rakamlarının Merkez Bankası'nın faiz politikasını değiştirmesini beklemediğini belirtti.

KRİZE KARŞI ÖTV İNDİRİMİ ETKİLİ OLDU
Merkez Bankası'nın yakından takip ettiği ve faiz kararları için önemli bir gösterge olan Özel Kapsamlı TÜFE (I) göstergesi Mayıs'ta yüzde 3.2'ye geriledi. Çekirdek enflasyon olarak da adlandırılan endeksin düşüşünde krize karşı alınan ÖTV indirimlerinin etkisi gözlendi.

İNDİRİMDE BİBER 'SİVRİLDİ'
Fiyatı en çok düşen ürün ise biber olarak kayıtlara geçti. Mayıs'ta yüzde 60.4 inen biber fiyatlarını yüzde 28.1'le salatalık, yüzde 22.19'la patlıcan izledi. Doğalgaz yüzde 21.85'lik indirimle 4. oldu.