Yeni teşvik ve istihdam paketi

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, 5084 sayılı yasa dolayısıyla çevre illere karşı haksız rekabetten yakınırken, yeni teşvik paketinde benzer özelliklere sahip illerin farklı bölgelerde olmasının iç piyasada yine haksızlık yaratacağını savundu.

Cuma 05.06.2009 11:00
Güncelleme: Cuma 05.06.2009 11:08
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı teşvik paketini AA muhabirine değerlendiren DSO Başkanı Keçeci, her şeyden önce kapsamlı bir teşvik paketi olduğu için hazırlayanlara teşekkür etti.

''5084 sayılı yasa dolayısıyla çok mağdur olduk. Hep sektörel ve bölgesel teşvikin daha iyi olacağını söyledik'' diyen Keçeci, şunları kaydetti:

''Pakette 4 bölge var, Denizli ikinci bölgede yer alıyor. İkinci bölgedekilere verilen teşvikler oldukça kısıtlı. Denizli, tekstilde kümelenmeyi uyguluyor. En azından üçüncü bölgede olabilirdi. Denizli'ye benzeyen Kayseri ve Gaziantep'in üçüncü bölgede olması bizim için iç piyasada haksız rekabet doğuracak. Çevre illerle haksız rekabetten yakınırken, şimdi de bölgesel teşvikle haksızlık olacak. Halbuki Denizlili müteşebbis, bunu hak etmiyor.''

Açıklanan pakette Denizli ve benzerleri için daha geniş teşvik verilen bir bölgeye taşınmayı hatırlatan DSO Başkanı Keçeci, ''Tekstilde kümelenmeye giden Denizlili müteşebbis, işini, işçisini ve makinesini bu bölgelere taşımayacaktır'' dedi.

Keçeci, KOBİ'ler için KGF'den sağlanacak desteğin de önemli olduğunu sözlerine ekledi.

''DENİZLİLİ SANAYİCİNİN UMUDU YİNE KARARMIŞTIR''

Öte yandan, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Denizli Şube Başkanı Ömer Hakan Baki de, yeni teşvik paketinin global krizin Denizli tekstil sektörü üzerindeki negatif etkisini kaldıramayacağının açık bir şekilde görüldüğünü öne sürdü.

Baki, yaptığı yazılı açıklamada, yeni paketin Denizlili tekstil üreticilerini tatmin etmediğini, Denizlili sanayicinin umudunun yine karardığını dile getirdi.

Baki, şunları kaydetti:

''Yeni teşvik paketinde şehrimizi ilgilendiren en önemli husus olan kısımda bölgesel farklılıkları gidermek üçüncü ve dördüncü bölgelerde istihdamı artırmak amacıyla tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim, deri ve deri mamulleri sektörlerinde birinci ve ikinci bölgelerde üretim yapan girişimciler yeni bir fırsat sunuyor. Bu kapsamda 2010 yılı sonuna kadar birinci ve ikinci bölgede üçüncü ve dördüncü bölgeye taşınacak firmaların en az 50 istihdam sağlamak koşuluyla 5 yıl süreyle SSK işveren primi Hazine tarafından karşılanacak, bu firmalara kurumlar vergisi yüzde 20 yerine yüzde 5 olarak uygulanacak ve nakliye masrafları da devlet tarafından karşılanacak ibaresi yer almaktadır. Bu, bizi ve Denizlili tekstil üreticilerini tatmin etmemiştir, Denizlili sanayicinin umudu yine kararmıştır.''

MTSO BAŞKANI: "AÇIKLANAN PAKETİ GENEL ANLAMDA OLUMLU BULUYORUZ"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik paketini genel anlamda olumlu bulduklarını söyledi. Aşut, yaptığı yazılı açıklamada, açıklanan teşvik sisteminde büyük proje yatırımları ile bölgesel ve sektörel yatırımların desteklenmesi, bunların dışında kalan konuların da genel teşvik sistemi kapsamında desteklenmesinin öngörüldüğünü hatırlatarak, "Yeterli teminatı olmayan KOBİ'lerin teminat sorununun çözülmesi ve kriz sonrası karşı karşıya kaldığımız istihdam sorununun çözülmesine yönelik tedbirleri olumlu buluyoruz.

Yeni pakette yer alan, kurumlar vergisi, SSK işveren payları, kredi faizi desteklerinin sınıflandırılarak bölgesel gelişmişliğe bağlanmasını da destekliyoruz" dedi. Yeni paketle açıklanan bölgesel anlamda Türkiye'nin gelişmişlik sıralamasına göre bölgelere ayrılmasını da yerinde bir karar olarak değerlendiren Aşut, "Ancak, bölgeler itibariyle verilen sektörel teşviklerin, bölgesel özellikler göz önüne alınarak hazırlanması daha doğru bir yöntem olurdu. Çünkü Mersin'de yapılan projelerle gelişme potansiyeli barındıran tarım, turizm ve lojistik konularının yeni teşvik paketi içinde yer almaması bir hayli düşündürücü. Açıklanan yeni teşvik paketinde üçüncü ve dördüncü bölgelerdeki Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki illeri kapsamaktadır. Tarım ve turizm sektörleri desteklenirken Türkiye'nin en önemli tarımsal üretim bölgelerinden biri olan Mersin'de modern tekniklerle kurulacak tarımsal yatırımlar desteklenmemekte. Ayrıca, turizmin ülke geneline yaygınlaştırılması hedeflenirken, 321 kilometre sahil şeridine sahip Mersin'de turizm yatırımları destek kapsamına alınmamıştır" diye konuştu. Doğu Akdeniz çanağında önemli bir merkez olan Orta Doğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika pazarlarına gerek demiryolu, gerek limanı ile önemli bir çıkış noktası olan Mersin'in, lojistik potansiyelinin teşvik kapsamına alınmamasının üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden Aşut, "Çünkü Sayın Başbakanımızın ifade ettiği gibi, yeni teşviklerin hazırlanması aşamasında bizlerin de görüşüne başvurulmuş, biz de sektörel teşviklerin bölgesel avantajların güçlendirilmesine yönelik olması gerektiğini vurgulamıştık. Yani
Mersin gibi bir kentte modern tarımın, her türlü potansiyeli barındırmasına rağmen yatırım fakiri turizmin ve lojistik sektörlerinin mutlaka desteklenmesi gerektiğini savunmuştuk. Bu kapsamda, diğer bölgelere göre daha avantajlı konumda olan Mersin'de, tarımsal kümelenme, turizm ve lojistik sektörlerindeki yatırımlarının destek kapsamına alınması yerinde olacaktı" dedi.