Akdenizli üretici dayatmacı sanayiciye yağ çekmeyecek

TARİŞ'e bağlı zeytinyağı üreticileri, Akdeniz çanağındaki çiftçilere uluslararası şirketlere karşı birleşme çağrısı yaptı

Cumartesi 06.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
Akdeniz çanağındaki zeytinyağı üreticileri uluslararası şirketler ve tarım kooperatiflerinin koşul ve fiyat dayatmasına karşı birleşiyor. Girişimin ilk adımı İzmir'de atıldı. TARİŞ, İspanya Tarım Kooperatifleri Konfederasyonu Zeytinyağı Bölüm Müdürü Javier Lara ve çok sayıda İspanyol uzmanın katılımıyla İzmir'de "Zeytin ve Zeytinyağında Evrensel Kooperatifçilik" başlıklı sempozyum düzenledi. Sempozyumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin "Avrupa'da tarımın yüzde 95'i tarım kooperatiflerinin elinde ancak uluslararası şirketler, tarım kooperatiflerinin onların istediği koşullarda ve fiyatlarda üretim yapmasını istiyor. Üretimin devam etmesi içinse üreticinin de yaşaması gerekiyor. Eğer bizi yasal tedbirler ile ambalajlı pazardan çektirebilirlerse İspanya'da başlayan kıskaç kapanacak ve kuşatma tamamlanacak" dedi.

'Kooperatifler özerk olmalı'
KOOPERATİFLERİN
2000 yılından bu yana siyasi müdahale yaşamadığı için kendine çekidüzen vermeye başladığını kaydeden Çetin sorunun sistemde aranması gerektiğine vurgu yaptı. "Fiskobirlik yöneticilerinin suçu neydi? TMO'ya devrettiler, trilyonlarca zarar var" diyen Cahit Çetin, kooperatiflerin özerkleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.