Saray terzisinin evi HIP otel olacak

Bodrum'da Mustafa Sandal'ın işlettiği Mandal Otel'i Hamak The Sofa Style adıyla işletmeye açan turizmci Ali Güreli, Beyoğlu Tünel'de saray terzisi Jean Botter'in ailesiyle yaşadığı apartmanı da HIP otele dönüştürecek

Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
İkon Turizm'in sahibi Ali Güreli 2006'da Nişantaşı'nda kurduğu The Sofa Oteli'nin ardından otelcilikteki hedeflerini büyüttü. Güreli, Bodrum Gündoğan'da mimar Emre Kunt ve Nadin Perahya'nın sahibi olduğu, geçtiğimiz yıla kadar Mustafa Sandal ve Cüneyt Kurt'un işlettiği Mandal oteli bu sezon Hamak The Sofa Style adıyla işletmeye açtı. 21 odalı butik tarzdaki Hamak'ın ardından İstanbul'da da büyümeye devam eden Güreli'nin bir sonraki projesi Beyoğlu Tünel'de 2. Abdülhamit'in terzisi Jean Botter'in Osmanlı İmparatorluğu döneminde ailesiyle yaşadığı Botter Apartmanı'nı otele çevirmek olacak. 30 odalı bir HIP (Highly Indivudual Places) nevii şahsına münhasır otele dönüştürecek.

'ZİNCİR İSTEMİYORUM'
Güreli, Anıtlar Kurulu'ndan onay çıkmasını bekledikleri, Topkapı Sarayı'na tepeden bakan apartman için 6 milyon euro harcayacaklarını söyledi. Tünel'de başka projelerle de ilgilendiklerini kaydeden Güreli otelcilikteki hedeflerini "Bodrum'da 6-7 otele çıkarız. İstanbul'da da 5 otel oluruz" diyerek özetledi. Orta vadede sıfırdan bir yatırımdan çok işletmesini alma ve rekonstrüksiyon bedellerini üstlenmeyi tercih ettiklerini söyleyen Güreli, hedefinin The Sofa Oteller zinciri yaratmak olmadığını söyledi. Güreli "Amaç, yönetim pazarlama ve maliyet kontrolü yönünden bütünlük sağlamak" diye konuştu. Maslak'ta bir daha önce ofis olarak planladıkları bir yatırımı otele dönüştürdüklerini söyleyen Güreli, "Maslak'ta ileri teknolojiyi ifade eden, bölgenin karakterine uygun bir otel yapacağız" dedi.

Oda fiyatları Haziran'da 140 euro
Ali Güreli, Bodrum Gündoğan'daki mimar Emre Kunt ve Nadin Perahya'nın sahibi olduğu, geçtiğimiz yıla kadar Mustafa Sandal ve Cüneyt Kurt'un işlettiği Mandal Otel'i bu sezon Hamak The Sofa Style adıyla işletmeye açtı. 21 odalı butik otel mimar Kunt'un sahip olduğu Casa Costa sitesinin hemen bitişiğinde. Oda fiyatları Haziran'da 140 euro, Temmuz'da 192 euro-olacak.

"Lütfi Kırdar'da sünnet düğünü bile yaptık"
KONGRE
merkezlerinin oturmasının zaman aldığını hatırlatan Ali Güreli "Lütfi Kırdar kurulduğunda iki sene para kazanmak için sünnet düğünleri bile yaptık. Otelleri rakip görüp iş almaya çalıştık. Aynı şeyler şimdi Haliç Kongre Merkezi'nde de yaşanacak" dedi. İkon'u 1991'de kurduklarını belirten Güreli sözlerini şöyle sürdürdü: "1996'daki Habitat Kongresi bize bize Lütfi Kırdar'ı kazandırdı. 2000'de Dünya Telekom Kongresi Rumeli binasını. 2009'da Dünya Su Forumu ise sayesinde Sütlüce yeni adıyla Haliç yapıldı. Ekimde IMF ile Kongre Vadisi'ni kazanacağız. Ayazağa Kültür Merkezi de geliyor. Kongre turizminde kapasitemiz bir anda iki katına çıkıyor" dedi. Bu sene kongre merkezine 400 bin metrekare ek bina eklendiğini de söyleyen Güreli, kapasitenin 20 binden 100 bine çıkacağını kaydetti.

'Otel içi restoran değil restoran içi otel'
HAMAK
Oteli'nin Genel Müdürü Perviz Resuli daha önce Tike ve Kitchennette de çalıştığını, yiyecek- içecek sektöründe deneyiminin ardından otele geldiğini dile getirdi. Hamak'ın 400 bin euro yatırımla yenilenen çok özel bir mutfağının olduğunu söyleyen Resuli, otel için restoran değil restoran içi otel planladıklarını kaydetti.

"Türkbükü'nden kaçanların oteli olacağız"
BODRUM'A
bölgedeki golf turizminin geleceğini öngördükleri için yatırım yaptıklarını anlatan Güreli, yeni projeler bakmaya devam ettiklerini söyledi. Golf projeleriyle de ilgilendiklerini açıklayan Güreli "Türkbükü'nde otel yapmak yerine oradan kaçanların oteli olmak istedik" dedi. Bodrum Küçükbük Koyu'nda 26 odalı bitmek üzere olan bir tesisin işletmesini de aldıklarını ifade eden Güreli, Hamak otelin karşısında yine mimar Kunt'un sahip yaptığı 78 konutlu bir projeyi de işleteceklerini açıkladı.