Teşvik desteğinin maliyeti IMF ile yeni başağrısı oldu

IMF, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı teşvik paketi ve istihdama desteğin maliyeti konusunda henüz ikna edilemedi. Yetkililer, "İlke değil mali etkileri tartışılıyor" dedi

Cuma 06.06.2009
Güncelleme: Cuma 05.06.2009
ABONE OL
IMF ile görüşmeler sürerken teşvik paketi ve istihdama verilen destek de pazarlık konusu oldu. Hazine'den üst düzey bir yetkili, "Teşvik paketi konusunda ilkede sıkıntı yok. Ancak mali etkileri noktasında büyük resim tartışılıyor. Nasıl dengeleneceği, telafi edileceği görüşülüyor" dedi. Bu arada, yatırımcının SSK prim yükünü üstlenecek olan devlet kişi başına aylık 135 TL maliyet üstlenecek. Yeni yatırım teşvik sistemi kapsamında, bölge bazında dağılıma ilişkin Yatırım Teşvik Mevzuatı dün yayınlandı. Dört bölgeye ayrılan yeni bölgesel teşvik kapsamında, illerde hangi yatırımlara teşvik verileceği netleşti. Hazine bürokratları şu bilgiyi verdi:
FON İKNA EDİLECEK: IMF ile görüşmeler devam ederken, pazarlık masasına yeni bir madde daha geldi. Yatırım ve istihdama verilen desteklerin maliyeti ve kaynağı tartışılıyor. Fon ile program tartışması bir bütünlük içinde yürütülürken, paketin mali etkileri de konuşuldu. Bunun büyük resmin içerisinde mali etkilerinin nereye oturacağı konuşuluyor. Nasıl dengeleneceği, telafi edileceği görüşülüyor. FDF, bütçe açığı, borç stoku gibi ayrıntılara yönelik müzakereler de sürüyor.
DEVLET 135 TL ÖDEYECEK: Üçayaklı paketin maliyetini tam olarak ortaya koymak mümkün değil. Sadece SSK prim maliyeti hesaplandı. Yatırımcıya istihdam edeceği kişi başına aylık 135.13 lira verilmesi öngörülüyor. Toplam maliyet, yatırımın durumu, kaç kişi istihdam edileceğine bağlı. Paketlerde, vazgeçilen vergiler var. Bütçeden de harcama çıkışı olacağı kesin.

Trabzon'a tabanca Muş'a gıda
TRABZON VE MUŞ AYNI KEFEDE DEĞİL: "Yatırımcı Muş'a değil Trabzon'a gider" yorumu yanlış. Her ilde desteklenen sektör farklı. Trabzon'da tabanca, kâğıt, tıbbi alet, mobilya, Muş'ta gıda, tarım desteklenecek. Bozcaada ve Gökçeada da, teşvik paketi kapsamına girecek.

5084'ten farklılıklar içeriyor
5084 AYRI, TEŞVİK PAKETİ AYRI: Paket, kararnamenin yürürlüğe girmesiyle uygulanacak. Yeni teşvik sistemi 5084 sayılı teşvik yasası ile örtüşmüyor. Oradaki destekler farklı. Gelir vergisi stopajı yok, enerji desteği var. O kapsamda yatırım yapanlar bu sistemden yararlanamayacak. Yeni paketin farkı, mevcut yatırımın kapasitesini artırmak değil yeni yatırımları teşvik etmek. Bunda enerji desteği yok.