Yükselen faizin domino etkisi bankaları ve borsayı vurdu

Tahvil faizlerinin yükselişi karşısında tedirgin olan banka hisseleri bu hafta ortalama yüzde 3.27 geriledi. Bankalardaki huzursuzluk nedeniyle İMKB, dünya borsalarındaki yükselişi yakalayamadı

Cuma 06.06.2009
ABONE OL
Tahvil piyasasındaki gerginlik borsayı da olumsuz etkiliyor. Merkez Bankası'nın son faiz indirimin rağmen, gösterge tahvilin bileşik faizi 1 ayda 1.2 puan yükseldi. Krizin başlaması ile birlikte tahvil ve bono portföyünü genişleten bankaların, piyasa faizlerindeki yükselişten olumsuz etkilenmesi beklenirken, hisseleri de düşmeye başladı. Haftalık bazda Halkbank hisseleri yüzde 7.62, İş Bankası yüzde 6.42, Akbank yüzde 4.65, Yapı Kredi yüzde 3.81 değer kaybetti. İMKB banka endeksinin haftalık kaybı ise yüzde 3.27'ye çıktı. Rusya Borsası'nın yüzde 6, Macaristan Borsası'nın yüzde 5, ABD Borsaları'nın ortalama yüzde 3 yükseldiği haftada İMKB yüzde 0.72 düştü. Uzmanlar, dünya ile negatif ayrışmanın önümüzdeki haftalarda devam edebileceği belirtiyor.

'AYRIŞMA NETLEŞECEK'
AYatırım Müdür Yardımcısı Murat Salar, önümüzdeki dönemde İMKB'nin banka hisselerinin zayıf performansı nedeniyle dünyadan ayrışacağını öngörüyor. "İlk çeyrekte bankaların yüksek kâr açıklamasının temel nedeni Merkez Bankası'nın ve dolayısıyla piyasa faizlerinin düşmesiydi" diyen Salar, bunun sürdürülebilir olmadığı görüşünde. Salar "İkinci çeyrekten itibaren kârlar azalacak. Piyasa bu riski fiyatlandırmaya başladı. Buna bir de IMF belirsizliğini eklediğimizde, diğer borsalardan negatif ayrışma kaçınılmaz görünüyor" diye konuştu.