Milyar dolarlık dev şirketleri diplomasız CEO'lar yönetiyor

Üniversiteye gitmeyen ya da eğitimini yarım bırakan CEO'lar medyadan turizme milyar dolarlık şirketlerin koltuğunda oturuyor

Cumartesi 07.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
Birçoğumuz başarının yolunun üniversite eğitiminden geçtiğini düşünürüz ancak bugün dünyanın sayılı şirketlerinin yönetim koltuklarında oturan birçok şirket sahibi ve yöneticisi üniversitenin bu konuda tek alternatif olmadığını kanıtlar nitelikte. Yaşıtları üniversitede okurken ve yüksek lisans yaparken kendi işlerini kurarak çoktan para kazanmaya başlayan CEO'lar arasında bildik isimler yer alıyor. Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Dell'in başkanı Michael Dell ve Virgin Group'un CEO'su Richard Branson bunlardan sadece birkaçı. Başarılı iş adamlarının ortak özelliği ise ya üniversiteye hiç gitmemeleri, ya da diploma almadan eğitimlerini yarıda bırakarak iş hayatına atılmaları. Bugün her ne kadar ellerinde üniversite diploması olmasa da onlar milyar dolarlık şirketlerin sahibi. Çok sayıdaki ünlü diplomasız CEO gibi Alfred Taubman da başladığı üniversite eğitimini tamamlayamadı ama Taubman'ın eğitime yaptığı katkılardan dolayı bugün Harvard Üniversitesi kampusunda kendi adını taşıyan fakülte binası bulunuyor.

'Fırsatları değerlendir sonra da okursun'
LRMR şirketi CEO'su Maverick Carter, üç buçuk yıllık eğitimin ardından üniversiteyi yarıda bırakarak iş hayatına atıldı. Carter, girişimcilere, "Eğer bir fırsat görürsen onu takip etmekten korkma ve şansını dene. Okul'un yaşı ve zamanı yok, onu daha sonra da bitirebilirsin" tavsiyesinde bulunuyor.