Türkiye gerçeklerini bilerek ayakta kalmaya çalışıyoruz

Cumartesi 07.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
Peki 19 Temmuz sigara yasağı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Yumuşak geçişle olması taraftarıyız. 19 Temmuz'dan sonra tepkileri görüp iletişim halinde olup normalize uygulanabilir kurallar olmasını sağlayacağız. Yapacak bir şey yok. Kanun çok sert, restoran yakınında, açık havada bile izin vermiyor. Turist kaybına da neden olacak. Onlar buraya keyif için geliyorlar. Sigara içmeyenlerin hakkını korumak olsa da sigara içenlerin de konforunu sağlayacak servisler de yapılmalı. Avrupa ülkelerinde bu yasaklar bu şekilde olmadı. New York bunu süreç süreç geçerek bugüne geldi. Ertesi gün bütün her yerde yasaklamak, bize enteresan geliyor. Önce sigara içilmeyen bölümler olmalıydı. Daha sonra bar kısmında olmalıydı. Sonra sadece dışarıda olup yasaklanmalıydı. Çoğu medeni Batılı Avrupa ülkesinde bunun dereceleri var. Geçen Eylül'de statlarda başladı ama uygulayan yok. Başkanların kendisi içiyor. Restoranlarda da durum farklı değil. İçenin sigara yakmasını engelleyemeyiz.

Ekonomik kriz, sigara yasağı ve ardından ramazan geliyor. Her şeyi oluruna mı bıraktınız yoksa hazırlıklı mısınız?
Yaşadığımız yer Türkiye ve gerçeklerimizi bilerek yatırımlarımızı yapıyoruz. Buranın gerçeklerini artık kabul ederek yatırımlarımızı yapıyoruz. Güç bir sektörde Don Kişot'luk yapıyoruz. Bunda ayakta kalmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki engellerin dik olduğunun fakrındayız. Engeller, zorluklar ülkeden soğumamızı sağlayıp yurtdışında yatırım yapmamıza itecek bizi. Restoran sektöründeki insanlar bu kadar sert vergilerden, alkollü içkilere olan ÖTV'lerden, sigara yasağından, yabancı personelin çalışmasının zorluklarından gibi binlerce konudan bezip, komşu ülkelere açılmaya başlayacaklar. Bu yatırımcıyı kaçırmak gibi bir şey oluyor. Her taraftan zorluk çıkınca bezebilirsiniz.

Amerika'dan özel odun fırın
Angelique baştan aşağıya değişti. Dekorasyonun dışında yeni yemekler girdi. Zuma'da da mönü değişti. Yaz mönüsü yapıldı. Terası da açıldı. İzmir Kitchenette ve yeni mekanlarla birlikte 2 milyon dolar harcandı. Bu arada ikinci yeni marka Mama için Amerika'dan özel odun fırın getirtildi. Sırf istenen tat tutsun diye...