Babacan: "Ekonomi yüzde 3,6'dan daha fazla küçülecek"

Türkiye ekonomisinin yüzde 3,6 küçüleceğine yönelik tahminleri değerlendiren Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, orta vadeli ekonomik programda bu rakamdan daha olumsuz bir büyümeyle karşı karşıya kalınabileceğini belirtti.

Pazartesi 08.06.2009 12:04
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009 12:08
ABONE OL
Rakamın revize edileceğini belirten Babacan, "Bir miktar daha olumsuz büyüme rakamı çıkabilir ona hazır olmamız gerekiyor." dedi.

NTV'de ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Babacan, sanayi üretiminde nisan ayındaki yüzde 18,5'lik azalmayı, bir önceki aya göre görülen küçük artışa dikkat çekerek cevapladı. Mayıs, haziran ve temmuzda toparlanmanın süreceğini vurgulayan Babacan, krizin etkilerini hafiflediğine dönük hem dünyadan hem Türkiye'den küçük sinyaller geldiğini ifade etti. Buna rağmen, "Krizde en kötüyü gördük demek için erken." dedi.

Türkiye'nin 4. çeyrekten itibaren artı büyüme rakamlarını yakalayacağına işaret eden Babacan, cari açığın 10 milyar doların altında gerçekleşeceğine işaret etti. Uluslar arası Para Fonu (IMF) ile telefonla ve yüz yüze görüşme yaptığını kaydeden Babacan, çalışmaların teknik seviyede sürdüğünü belirterek, "Türkiye olarak IMF olsa da olmasa da yapmamız gerekenler var. Faiz dışı açık veren bütçe vereceğiz. Faiz dışı açık demek Hazine'nin piyasalardan borçlanma ihtiyacının yüksek olacağı bir gerçek. Faiz dışı açıkla 1-2 sene idare edebilir. Bütçedeki faiz dışı fazladaki açığımızı kapatmak için bu yıl ve gelecek yıl yapmamız gerekenler var." dedi. Kamu borç stoğunun da artacağını vurgulayan Babacan, buna rağmen ABD ve Avrupa ülkelerine göre bütçe açığı ve borç stoğu konusunda Türkiye'nin çok daha iyi noktalarda olduğuna dikkat çekti.

KDV VE ÖTV İNDİRİMİNDE YENİ SEKTÖRLER GELEBİLİR

İşsizlik tahminlerinin revize edileceğini de söyleyen Babacan, 6 aylık istihdam teşviklerinin sonuç vermesi halinde bazılarının devam edeceğini ifade etti. ÖTV ve KDV indiriminin devam edip etmemesi noktasına da incelemelerin sürdüğünü belirten Babacan, "Türkiye'deki istihdamı mı artıyor, Almanya ve Fransa'daki istihdamı mı arttırıyor. Vergi indirerek üreticilerin kar marjını yükseltiyorsak bu olmaz. Tüketiciyi de korumamız lazım. 15'inden birkaç gün içinde açıklayacağız. Süre olarak değişebilir, oran olarak değişebilir. Otomobil sektörünün alt sektörlerine bakacağız. Yeni sektörlerle indirim sürebilir." değerlendirmesini yaptı.

Babacan, özelleştirmede 9,5 milyar doların biraz altında kalınabileceğini de sözlerine ekledi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın ekonominin gündeme getirildiğine ilişkin açıklamasına ise cevap vermeyeceğini söyledi.