'Tüketim hastalığı konusunda toplumsal duyarlılık artırılmalı'

"Tüketim ve Değerler Sempozyumu''nda konuşan Sosyolog Esra Albayrak ile meslektaşı Şule Albayrak bilinçli tüketim konusunda uyarılarda bulundu

Pazartesi 08.06.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009
ABONE OL
Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) İstanbul Ticaret Odası'nda "Tüketim ve Değerler Sempozyumu'' düzenledi. Sempozyuma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyolog kızı Esra Albayrak ile meslektaşı Şule Albayrak konuşmacı olarak katıldı. Esra Albayrak, 'tüketim hastalığı' konusunda toplumsal duyarlılığı artırmak gerektiğini vurguladı. Bunun için çözüm önerilerini anlatan Esra Albayrak, Milli Eğitim'in müfredatına mutlaka bilinçli tüketim derslerinin konulması gerektiğini savundu ve "Bu konuda Milli Eğitim'e önemli görevler düşüyor'' diye konuştu.

'BİREYSEL YARDIMLAŞMA ŞART'

Tüketim hastalığının hafifletilmesi için yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünün altını çizen Esra Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü: "İlçe ve il belediyelerince kurulan kültür merkezleri, semt konakları, İSMEK gibi sanat ve meslek eğitim kursları önemli faaliyetlerdir. Farklı sınıfsal alanların benzer alanlarda biraraya gelmeleri toplumsallaşmalarını sağlar. Geleneklerin yeniden yaşatılması gerekir. Hayır işleri çoğaltılmalı. Bireysel yardımlaşmanın gösterişli tüketimi azaltacağını düşünüyorum.''

'PARADİGMA TOPLUMU ETKİLİYOR'
Şule Albayrak ise şunları söyledi: "Günümüz toplumunun eleştirisi yapılırken, 'tüketim' kavramı merkeze alınıyor. Tüketim toplumu olgusu, refah seviyesi arttığı nispette tüketime yönelen toplumumuz açısından da her geçen gün önemi artan bir olgu haline gelmekte." Şule Albayrak, 1980'lerde Özal'ın desteklediği liberal ekonomi modeliyle orta sınıfta gözlenen hareketliliğin nedeni olarak da toplumun tüketim paradigmasından etkilenmeye başlamasını gösterdi.

'HER TÜR GÖSTERİŞTEN UZAK DURULMALI'
Esra ve Şule Albayrak konuşmalarında "Postmodern tüketim çıkmaz bir yol mu?" sorusunun yanıtını verdi. SABAH muhabirinin "Özel hayatınızda nasıl bir tüketicisiniz?' sorusuna Esra Albayrak "Dünyada 1 milyar insan açlık sınırında. Ben dikkat çeken her türlü tüketimden kaçınırım' diye yanıt verdi. Şule Albayrak da "Zamanı, parayı her şeyi bilinçli tüketirim. Çocuğuma ve aileme bunu aşılarım'' dedi.