Avrupa, Türkiye için kesenin ağzını açtı

Avrupa Yatırım Bankası, 4 banka ile 885 milyon euroluk kredi imzalarken, bu yıl toplamda 2.5 milyar euroluk kredi kullandırmayı hedeflediğini açıkladı

Pazartesi 09.06.2009
Güncelleme: Salı 09.06.2009
ABONE OL
Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Hazine Müsteşarlığı, TSKB, Türkiye Kalkınma Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ile 3 kredi anlaşması imzaladı. AYB'nin dört bankaya toplam 885 milyon euro kullandıracak. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kredinin 165 milyon eurosu, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) tarafından dağıtılacak. Kredinin 135 milyon eurosu Türkiye Vakıflar Bankası ve 100 milyon eurosu Türkiye Kalkınma Bankası tarafından Hazine garantisi altında toplam 400 milyon euro olarak ve KOBİ' lerin faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla verilecek. Halk Bankası tarafından da AYB'den her biri 150 milyon euro olmak üzere toplam 300 milyon euroluk iki kredi temin edilecek.

TÜRKİYE İLK SIRADA

AYB Başkan Yardımcısı Kollatz-Ahnen, AYB'nin Avrupa'daki krize belki çözüm getiremeyeceğini, ancak AB'ye üye ülkelerle birlikte bu krizin derinleşmesini önleme çalışmalarına yardımcı olabileceğini, daha hızlı bir toparlanma sağlayabileceğini ifade etti. AYB'nin bunu yapmak için kredilerini artırdığını belirten Kollatz-Ahnen, "AYB şu andaki durumda pek çok kişinin yaptığının tam tersini yapıyor. Kredilerimizi azaltmıyoruz, tam tersine artırıyoruz. Dolayısıyla AYB'nin bir krizle mücadele paketi oluşturulmuştur'' diye konuştu. Söz konusu paketin ana fikrinin önceki yıla göre yüzde 30'luk artışla kredi sağlamak olduğunu vurgulayan Kollatz-Ahnen, bunun sadece AB üyesi ülkeleri değil, aday ve "müstakbel'' aday ülkeleri de kapsadığını söyledi. Türkiye'nin kendileri için öncelikli ülkelerden biri olduğunu söyleyen Kollatz- Ahnen, kredi kullandırdıkları ülkeler arasında Türkiye'nin ilk sırada yer aldığını vurguladı. Kollatz-Ahnen, "Bu yıl Türkiye'ye 2.1-2.5 milyar euro arasında kredi kullandırmayı hedeflediklerini" sözlerine ekledi.

AR-GE'YE 335 MİLYON EURO DESTEK
AYB ile Hazine arasında, Ar-Ge faaliyetlerinin ve bilimsel araştırmaların desteklenmesi amacıyla 335 milyon euroluk kredi anlaşması imzalandı. Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da, söz konusu 3 kredinin AYB ile Türkiye arasındaki işbirliğinin gücünü ortaya koyduğunu ifade ederek, Türkiye'nin Ar-Ge alanında son yıllarda büyük bir atılım içerisinde bulunduğunu eğitime ayrılan kaynakların bütçe içinde en öncelikle ve en yüksek paya sahip olduğunu belirtti. Çanakçı, sadece temel eğitim için değil, ileri teknoloji, Ar-Ge ve bilimsel yayın faaliyetlerine de son yıllarda önemli miktarda kaynak tahsis edildiğini belirtti.