Bardağın dolu tarafında iyileşme var

Sanayi üretimindeki gerileme Nisan'da hız kesmeye devam etti. 9 aydır düşen sanayi üretimi Nisan'da yüzde 18.5 azaldı. Bir önceki aya göre yüzde 1.4'lük artış umutları yeşertirken, 4 aydaki daralma yüzde 21 oldu

Pazartesi 09.06.2009
Güncelleme: Salı 09.06.2009
ABONE OL
Sanayi üretiminde 9 aydır devam eden küçülme Nisan'da da devam etti. Şubat'taki yüzde 23.8'lik rekor daralmanın ardından, son iki aydır toparlanma sinyalleri veren sanayi üretimi, Nisan'da yüzde 18.5 azaldı. Böylece, yılın ilk 4 ayında sanayi üretimindeki daralma geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oldu. Bardağın boş tarafına bakıldığında sanayi üretimindeki düşüş devam ediyor. Dolu tarafında ise sanayi üretimideki düşüş yavaşlıyor.

OTOMOTİV % 50 DARALDI
Şubat'taki rekor düşüşün ardından son 2 aydır sanayi üretimindeki düşüş daha yavaş gerçekleşiyor. Nisan'da sanayi üretimi geçen aya göre yüzde 1.4 oranında arttı. Özellikle ÖTV indirimlerinin etkisiyle otomotivde canlanma işaretleri geliyor. Otomotiv üretimi yıllık bazda yüzde 50 düşmesine rağmen, bir önceki aya göre yüzde 14 oranında arttı. Büro makinelerinde bu oran yüzde 52 çıkmış durumda. İmalat sanayinin alt kalemlerine bakıldığında aylık bazda 8 sektörde üretim azaldı. En yüksek düşüş ise yüzde 38.2 ile tıbbi cihazlarda.

'BAHAR GELMEDİ'
Bazı ekonomistler, global ekonomiden gelen son verileri 'yeşillenen filizler' olarak adlandırıyor. Peki, son sanayi üretimi bir toparlanmanın işareti mi? İş Yatırım Başekonomisti Burcu Ünüvar'ın cevabı net: Hayır! "Bu rakamlar bizim gözümüzde hala herhangi bir kalıcı iyileşme senaryosuna işaret etmiyor" diyen Ünivar, "Beklenti ve güven anketlerinde açmaya başlayan çiçeklere karşın, bahar geldi demek için hâlâ erken" değerlendirmesinde bulundu. Ünüvar, "İlk çeyrekte GSYİH'nin yüzde 11 daralacağını ve yıl genelinde daralmanın yüzde 4 olacağını düşünmeye sürdürüyoruz. Merkez Bankası'ndan Haziranda 25 baz puanlık bir faiz indirimi daha bekliyor ve sonrasında parasal gevşeme için perdeyi kapatıyoruz" dedi.

'ÜRETİM İSTİKRAR KAZANDI'
Sanayi Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretiminin istikrar kazanmaya başladığını bildirdi. Dünyada sanayi üretiminde düşme eğilimi devam ederken, Türkiye'de marttan itibaren bu eğilimin durması ve yükseliş trendine girmesinin önemli olduğunu vurgulayan Ergün, bunda alınan tedbirlerin payının büyük olduğunu, ÖTV ve KDV indirimlerinin artış trendini de beraberinde getirdiğini kaydetti.

%50 OTOMOTİV ÜRETİMİ
Vergi indirimlerinin etkisiyle yıllık bazda yüzde 14 artan otomotiv üretimi, yıllık bazda en yüksek üretim düşüşünü gösteren sektör olmaya devam ediyor. Sektörün yıllık kaybı yüzde 50.

% 52 BÜRO MAKİNELERİ
İmalar sanayi alt kalemlerinde aylık en yüksek artış yüzde 52 ile büro makineleri üretiminde oldu. Yıllık bazda sektörün üretimi yüzde 4.3 arttı.

- % 21 İMALAT SANAYİ
Sanayi üretiminin en önemli alt kalemi olan imalat sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 21 düştü. Bir önceki aya göre ise yüzde 2.5 arttı.