Faiz 2 ay sonra yüzde 13'ü geçti, borsa sert düştü

Dünya borsalarındaki kâr satışlarının etkisiyle İMKB'de de % 3.15 değer kaybına yol açan sert satışlar görüldü. Gösterge faizi % 13.2'ye çıktı

Pazartesi 09.06.2009
Güncelleme: Salı 09.06.2009
ABONE OL
Dünya borsalarındaki kâr satışları ve faizlerdeki yüklselişle İMKB sert düştü. İMKB 100 endeksi yüzde 3.15 değer kaybıyla günü 33 bin 656 puan seviyesinden kapattı. Borsa'daki sert düşüşte banka hisselerinin etkisi gözlendi. İMKB Banka endeksi yüzde 4.5 değer kaybetti. Faizlerde bir süredir gözlenen gerginlik ise devam ediyor. Gösterge tahvilin bileşik faizi 2 ay sonra ilk kez yüzde 13 seviyesini geçerekyüzde 13.2'ye çıktı.

BANKALAR FAİZDEN RAHATSIZ

TSKB Bankacılık analisti Sibel Alpsal, "Bankacılık hisselerindeki gerileme aslında geçen haftadan beri dikkat çekiyor. Bankalar ikinci çeyrekte de muhtemelen olumlu bilanço açıklayacak. Çünkü Merkez Bankası'nın faizleri indirmesine bağlı olarak bono faizlerindeki gerilemeden olumlu etkilendiler. Ancak şimdi sona yaklaşılmış olduğu görülüyor" dedi. Alpsal, "Merkez Bankası'nın faiz indiriminde sone gelmesi bonoda satış baskısı başlattı. Ayrıca kâr realizasyonlarıyla da çözülmeler başladı" dedi.