Türk bankalarının 4 aylık kârı ABD'ye parmak ısırttı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Bilgin, bankacılık sektörünün ilk 4 ayındaki net kârının yüzde 30 oranında artarak 7.2 milyar doları bulduğunu söyledi

Salı 09.06.2009
Güncelleme: Salı 09.06.2009
ABONE OL
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bankacılık sektörünün bu yılın ilk dört ayında net kârının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında artarak 7.2 milyar lira olduğunu söyledi. Sektörün geçen yıl Ocak-Nisan döneminde net kârı 5.5 milyar lira olmuştu. Reuters'ın sorularını yanıtlayan Bilgin, "Türk bankacılığının şu ana kadar gösterdiği performans beklentilerimizin üzerindedir. Bu sadece bizim değil, yurtdışından Türkiye'yi izleyenlerin de beklentilerinin üzerindedir. Yıl sonu kâr beklentimiz, en az geçen sene elde edilen kâr kadar olacağı şeklindedir" dedi.

YETERLİLİK YÜKSELİYOR

Bankacılık sisteminin 2008 yılında net kârı, bir önceki yıla göre yüzde 10.3 azalarak 13.3 milyar lira olmuştu. Bu yılın ilk çeyreğinde ise sektörün net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 artışla 5.2 milyar lira olarak gerçekleşmişti. Bankaların Sermaye Yeterlilik Rasyosu'nun da bu yıl Nisan sonu itibariyle ortalama yüzde 19 olduğunu vurgulayan Bilgin, "Bu oran, bu yıl Mart'ta yüzde 18.5, geçen yıl Nisan'da ise yüzde 17 idi" dedi. ABD Federal Mevduat Sigorta Fonu (FDIC) büyük bankaların büyük ticari gelirlerinin etkisiyle bankacılık sektörünün Ocak-Mart dönemini kapsayan ilk çeyrekte 7.6 milyar dolar kâr elde ettiğini açıklamıştı. ABD'de bir yıl önce ilk çeyrekte 19.3 milyar dolar kâr elde eden sektörün karı yüzde 61 düşmüş oldu.