Shell çevreci cinayetinden 15.5 milyon $'la kurtuldu

Salı 10.06.2009
ABONE OL
İngiliz-Hollandalı dev petrol şirketi Royal Dutch Shell, Nijerya'da insan hakları ihlallerine karışarak 9 kişinin ölümüne neden olmakla suçlandığı davada 15.5 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti. 13 yıl süren ve tartışmalara neden olan dava New York'taki Manhattan Federal Mahkemesi'nde Shell ve davacılarla uzlaşmaya varılarak karara bağlandı.

'BABAM MEMNUN OLURDU'
Shell, Nijerya'da 1995'te, yazar ve çevreci eylemci Ken Saro-Wiwa ve sekiz çevre eylemcisi arkadaşının 'uydurma' bir mahkemenin ardından idam edilmesinde, iktidarda bulunan Devlet Başkanı Sani Abacha'nın askeri rejimiyle işbirliği yapmakla suçlanıyordu. Wiva ve arkadaşları Shell'in Nijer Deltası'ndaki faaliyetlerinin Ogoni'deki yöre halkına zarar verdiğini savunmuş ve çevreci gösteriler düzenlemişti. Wiwa, Shell'i çevreyi kirletmek ve gelirlerini yerli halkla paylaşmadan Nijer Deltası'nda askeri rejimin varlığını teşvik etmekle suçluyordu. Kararı olumlu karşılayan Wiwa'nın aynı ismi taşıyan oğlu, "Babam sonucu duysaydı memnun olurdu" dedi.

SHELL TAZMİNATI 'JEST' OLARAK GÖRÜYOR
SHELL, suçlamalara karşın masum olduğunu ve yapılan tazminat ödemesinin "uzlaşma sürecinin" bir parçası olduğunu belirtti. Şirketin yaşanan şiddet olayıyla bir bağının bulunmadığını ileri süren Shell yetkilisi Malcolm Brinded, ödenen tazminatı 'jest' olarak nitelerken böylece davacı ve yakınlarının acısının paylaşıldığını ifade etti.